Adidas Adizero Boston Boost 5 – bota pro závody i trénink

IMG 8127Ve spolupráci s obchodem Behshop.cz v následujících řádcích přináším recenzi jedné běžecké boty z řady Adizero. Jedná se o silniční botu a jak zařazení do řady Adizero napovídá, jedná se o lehkou botu, která je určená pro závodění nebo pro rychlé a intenzivní tréninky.

 

Podrážka a mezipodešev

Od verze Boston 4 se liší především mezipodešví, která je pro řadu Adizero v roce 2015 vždy ve variantě Boost. V případě této boty je pěna Boost po celé délce kromě špičky boty, kde zůstalo kousek materiálu Adipréne. Přestože Boost v podrážce slibuje jakousi měkkost při dopadu, tak tu u téhle boty nehledejte. Naopak stejně jako u předchozích modelů Boston je zde tlumení dopadu na silnici především na vašich nohách a technice běhu. Torzní tuhost boty v tomto případě zajišťuje osvědčený Adidas Torsion system, který má firma patentovaný už 25 let. Systém slouží k tomu, aby zabránil zkroucení chodidla a tím i namáhání nártu nebo poškození kotníků. Zároveň ovšem umožňuje přirozený pohyb v nártu a též zajišťuje rychlý přechod do odrazu. Bota je stavěna pro neutrální došlap a absence systém pro podporu chodidla se též příznivě projevily na váze boty.

Vlastnosti

Hmotnost: 280g ve velikosti 11 UK
Drop: 10 mm
Určení: silnice, rychlý trénink, závod
Klady:  nízká hmotnost, tuhost, rychlý přechod do odrazu, tvrdost
Zápory: úzká bota, může být příliš tvrdá, hůře drží na mokru
Cena (behshop.cz, prosinec 2015): 2969 Kč, Jarní model: 2309

Podrážka je zhotovena z gumy Continental, která je určena především pro tvrdé povrchy, jako je asfalt nebo případně beton. Určitě dobře funguje i na dráze s umělým povrchem. V případě sucha a udusaných polních či lesních cest se dá v pohodě použít i v terénu. Pokud ovšem zaprší, tak to rozhodně v terénu nezkoušejte a i na asfaltu to nebude úplně ideální, zvláště pokud bude trochu více vody a k tomu nějaká nečistota, kterou déšť přinesl z okolí na silnici. To je ovšem naprosto v souladu se zaměřením boty jako tempové a závodní silničky. Terén rozhodně není její doménou a do terénu bych ji použil jen na nějaký nezbytný nedlouhý přesun.

Svršek

Svršek Bostonů je ze síťoviny Coolever, o které výrobce tvrdí, že vás zbaví horka i potu. S touto informací lze souhlasit, protože svršek nejenom působí velmi prodyšně, ale skutečně je to příjemné. Samozřejmě to má své „ale“ a tím je, že v zimních podmínkách i když bude suchá silnice, tak vám může být tak trochu zima a nějaké tlustější ponožky do těchto bot určitě neužijete. Důvodem je, že bota sedí poměrně těsně na noze, což je v případě rychlejšího tempa jenom dobrá vlastnost. Jazyk, tak jako celý svršek boty má klasický tvar a je oddělený. Pro můj vysoký nárt je tato varianta vždy lepší než všitý jazyk, který potom může tlačit s vrchu na nártu a omezuje dobré prokrvení prstů.  Tkaničky jsou naprosto standardní ploché, ale drží velice dobře a vázání se mi při tréninku snad nikdy nepovolilo. Vložka v botě je poměrně tenká a srovnatelná například s vložkou do Adiosů. Co se týče designu, tak jsem běhal v podzimní zelené variantě boty s černými prvky, která mi přijde možná o trochu více atraktivní než černá varianta s červenými.

IMG 8130 IMG 8132 IMG 8133 IMG 8134 IMG 8137 IMG 8139 IMG 8148

Dojmy a doporučení

Používal jsem Bostony k tomu, k čemu jsou určeny především, tedy ke svižným tempovým tréninkům a pochopitelně rozklusu a výklusu. Po prvním obutí jsem měl trochu těsnější pocit, u mě umocněný kvůli vbočenému palci a vyššímu nártu. To jsem vyřešil vynecháním šněrování v nejspodnějších dírkách, což je moje standardní metoda jak získat více prostoru pro svou nohu. První dojem při rozklusávání byla poměrně vysoká tvrdost boty, ale zároveň pocit lehkosti. Vlastnosti této boty, které jsou nejdůležitější, se potom projevily ve chvíli, kdy jsem se dostal do tempa. Důležitý je pocit rychlého přechodu do odrazu a také zvláštní dojem, že bota je mnohem lehčí, než ve skutečnosti opravdu je. Pochopitelně, že tyto vlastnosti se také po nějaké době projevují na únavě chodidel a případně i jejich bolestivosti. Je jasné, že každý musí zvážit benefity tempové boty vůči možnostem svých nohou. Boty Adidas Boston lze doporučit běžcům, kteří hledají buď tréninkovou botu pro silniční tempové běhy, nebo botu pro závody do maratonu včetně. Můžu ji také doporučit zkušenějším ultramaratoncům na silniční závody do 100 km. Na těch delších závodech se pochopitelně více může projevit tvrdost na komfortu, ale ambiciózní dobře trénovaný běžec dává přednost výkonu před pohodlím.

 

behshop

 

2 309

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
985753

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images