Budiž světlo

2015-11-19 13.58.24Asi vám ten nadpis něco připomíná, ale články o knize knih nepíši neb nejsem kompetentní. Což u neznaboha není zas tak divné. To o čem je tenhle článek má název Fenix HP12, ale symbolika shoření a obnovy mi na čelovku sedí ještě méně. Dnešní čelovky jen tak snadno neshoří. 

Jak jsem k téhle světlici přišel?

Na veletrhu Sport Life jsem se po závodě na 10km šel podívat po stáncích a na jednom jsem viděl čelovky Fenix. Koukl jsem a vyjádřil názor, že možná chybí zoom pro rozšíření kužele světla a šel pryč. Za dva dny přišla nabídka od firmy Ariga, že mi pošlou čelovku Fenix dle mého výběru. Nechal jsem si ji vybrat, protože světlům zas tolik nerozumím a slíbil, že po otestování napíšu něco jako recenzi.

Čelovka, která přišla poštou, patří k těm hodně výkonným a robustním. Pro svícení je použita dioda LED Cree XM-L2, která je velmi výkonná a jak je u diod zvykem také dlouho vydrží. Její výkonnost při plném výkonu snad i překoná dálková světla auta, což si můžete ověřit, pokud podržíte tlačítko na boku čelovky po dobu 1.2 sekundy. Na 30 vteřin se spustí peklo v podobě 900 lumenů, a jestli se nějaký blázen podívá do proudu světla, tak další půlhodinku bude vidět jen barevné kruhy. Kromě tohoto burst režimu se další režimy přepínají, krátkým stiskem téhož tlačítka a světlo se vypíná stiskem na 0.5 vteřiny. Přehled režimů a jak dlouho vydrží, jsou v následující tabulce. Vše se týká provozu na akumulátor a zatím jsem otestoval jen ten čas na nejvyšší výkon a výsledek se hodně blížil hodnotě v tabulce.   

900 lm 400 lm 150 lm 50 lm 10 lm
30 s 3:45 h 10 h 36 h 145 h

Co se týče praktického použití, tak režim 10 lumenů mi stačil na běh po asfaltu, abych se orientoval a nespadl do nějaké pasti

Fenix HP 12

Prodejce: Ariga s.r.o.

Stránky: www.kronium.cz

Technologie: Cree XM-L2

Maximální výkon: 900 lm

Hmotnost: 187 g včetně akumulátoru

Výdrž: 145 hod při 10 lm

Napájení: lion 18650 nebo 2 x CR123A

Odolnost: IP68, nárazuvzdorná do pádu ze 2 m
nachystané našimi silničáři. Režim 50 lumenů už bohatě stačil na běh v lehkém terénu v tempu delšího ultramaratonu. Na 150 lumenů už jsem bez obav dokázal číst terén i při velmi slušném tempu a režim 400 lumenů už stačí na zahnání divoké zvěře, tedy alespoň v okolí brněnské přehrady mě žádná nepřekvapila. Světlo řízeno mikroprocesorem, což znamená, že světelný výkon neklesá s klesající kapacitou baterie, ale světlo svítí v dané úrovni až do vybití. Překvapivě jsem vůbec nepostrádal zoom, na který jsem byl zvyklý. HP12 má ostrý střed a slabší okraje což bohatě stačí, abych vepředu viděl, co potřebuji a periferně vnímal vše co se děje mimo hlavni kužel.  

Co se týče provedení, tak hliníková konstrukce těla čelovky a pouzdra na baterii zaručují téměř vojenskou odolnost. V řeči technické je to krytí IP68 což znamená úplná odolnost proti prachu a možnost ponoření do vody bez ztráty kytičky. Tenhle test jsem sice neprovedl, ale zatím tomu budu věřit. Je uklidňující vědět, že vás najdou i utopeného podle svítící čelovky. Pochopitelně, že výkon, dlouhá výdrž a odolnost něco stojí. Kromě peněz také trochu vyšší váha. Když budu konkrétní, tak čelovka včetně lion akumulátoru váží dle kuchyňské váhy 187g, což pochopitelně na hlavě poznáte. Lepší zpráva je, že vzhledem k rozmístění reflektoru vpředu, akumulátoru vzadu a celkem silným gumovým páskům to při běhu nijak neskáče a dobře drží. Samotný reflektor je snadno nastavitelný v úhlu asi 120° a nastavení perfektně drží v potřebné pozici.

2016-01-29 18.14.14   IMG 8160   IMG 8163 

 Energii potom můžete čelovce dodat buď dvěma lithiovými bateriemi CR123A  nebo lion akumulátorem 18650 s kapacitou 3400 mAh. Ten jsem dostal i s nabíječkou, která má zajímavou vychytávku a to, že už máte baterii nabitou, tak pokud ji necháte v nabíječce, tak ji lze použít jako zdroj energie například pro váš mobil. Tedy pokud disponuje konektorem mikro USB.

Závěr zní: pokud hledáte velmi výkonnou, odolnou čelovku s velkou výdrží, abyste v těch nejhorších podmínkách běželi dvoudenní ultraraton, tak už hledat nemusíte. Malou cenou za uvedené přednosti je potom poněkud vyšší hmotnost HP12 a nutnost použít speciální akumulátor nebo lithiové baterie. 

 

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
985023

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images