Hodnocení roku 2011

P5122578Tak jsem přežil další běžecký rok. Ne! Správnější je napsat, že mám za sebou další úspěšný běžecký rok. Jedinou vadou na kráse je, že jsem zase o rok starší. Čas se totiž doběhnout nenechá. Je pro mě vynikající správou, že se stále dokáži zlepšovat a to ne jenom v ultramaratonu, ale i maratonech. Ono to podle mě spolu úzce souvisí. Pokud chci dobře běžet 100 km, tak se musím zlepšit na maraton a na rychlý maraton musím běžet kvalitní ½ maraton a k tomu musím umět slušnou desítku.

Trénink

V objemu naběhaných kilometrů jsem se dostal na úroveň roku 2009, ale povedl se mi odběhat historicky největší počet tréninkových jednotek. Vzhledem k tomu, že běhám pouze jednou denně, tak jsem měl v loni 37 volných dní. Když jsme u hrátek s čísly, tak to vychází 25 km na jeden trénink, ale průměrný závod měl 31 km. Což je vzhledem k tomu, že jsem startoval na celé řadě krátkých závodů a neběžel například žádný závod na 48 hodin, slušný výsledek. Hlavně na začátku roku jsem se snažil běhat kvalitu. Kopce jsem zařazoval v průběhu celého roku, kvůli posílení stehen a omezení křečí při závodech. Největší objem jsem opět naběhal v tempu od 5 min/km.

Příklad letního tréninku:

20.6 Běh v terénu. Celkem 32 km (tempo 5:22)
21.6 Dlouhý běh v terénu. Celkem 51 km (tempo 5:00)
22.6 Běh v terénu. Celkem 32 km (tempo 5:20)
23.6 Závod TEC 7 km. Celkem 17 km
24.6 Regenerační běh 10 km
25.6 Běh v terénu. Celkem 17 km
26.6 I.liga – závod na 5 km. Čas: 15:23. Celkem 17 km

Objem a počty tréninkových jednotek

Stoupl počet tréninkových jednotek a o proti 2010 se o kousek zvýšil i tréninkový objem. Počet závodů je téměř stejný.

Rozdělení tréninku na jednotlivá pásma

Přidal jsem kategorii běhu nad 6 minut, která pochopitelně není v minulých letech vyplněna. Z jednotlivých ukazatelů je zajímavé navýšení kopců a tempa do 4 minut, které je podstatě speciálním pro zavody kolem 100 km.