Hodnocení roku 2012

img_0563Rok 2012 je minulostí, takže je načase napsat pár řádek na web. Rok 2012 nebyl tolik úspěšný jako ten rok před tím, ale to se dalo očekávat. Jeden nemládne a vůbec. Na druhou stranu nebylo to zase, tak špatný. Na začátku roku běh v Urique v Mexicu, potom MS v Seregnu (It), v létě MUM a TMMTR,  na podzim Winschoten, nakonec Spartathlon a MČR.

Trénink

V tréninku jsem se snažil trochu zrychlit, ale nijak zvláště se to nepodařilo. Na začátku roku jsem odtrénoval trochu méně díky závodům v zahraničí, což byl CCUM a nedlouho poté MS v Seregnu. V červenci jsem si poranil chodidlo na levé noze, což přešlo v zánět plantar fascia a ovlivnilo to moje srpnové běhání. Pomohl až obstřik paty.

Na konci roku, kdy jsem chtěl odběhat aerobní objemy se hodně důrazně projevil problém, který jsem několik let ignoroval. Jde o zablokování SI spojení. Bolívá mě to při zátěži už hodně dlouho a kromě zad (je to těsně nad zadkem, tak už jsou to snad záda) bolí i tříslo a svaly v podbřišku. V listopadu došlo ke skřípnutí nervu a velký problém byl i chůze. Každý trénink byl utrpení a nejvíc ty dlouhé. Rozhodl jsem se pro aktivní přístup a už pociťuji mírné zlepšení. Každý dlouhý běh sice bolí, ale následně už dokáži dojít domů bez nějaké dramatické bolesti. Celkově se to podepsalo na odběhaném objemu, který je nejnižší od roku 2007. Těch 700 km, o které jsem naběhal méně se celkem rovnoměrně promítlo ve všech tempových pásmech s výjimkou tempa 4:00 – 4:29 min/km a pomalých běhů přes 6 minut na km.

Závody

img_2464Počet závodů byl vyšší než v loňském roce, ale jednoznačně se na tom podepsalo, že jsem běžel celý MUM.  Pochopitelně jsem zároveň zvýšil počet kilometrů odběhaný v závodech. Osobní rekord padl v tomto roce jen jeden a to je zlepšení času na TMMTR. Nejvíce jsem byl spokojen s výkonem na CCUM a prvním místem ve Winschotenu. V celkovém počtu 69 závodů je 17 maratonů a 12 ultramaratonů dle 42195.sk, kde mám přiznán azyl. MUM je tam ovšem započítán po dnech a 10L7 též. Jeden závod jsem vzdal a to bylo finále světového poháru na 50km ve Vallecrosii.

28.1.2012 Mercury maraton České Budějovice, 1. místo, 2:29:10|fotky

Na začátku roku byla výborná forma, která se projevila v traťovém rekordu a třetím vítězství v řadě v garážích Budějovického obchodního centra.

4.3.2012 Copper Canyon Ultramarathon 50 mil - Urique (Mex), 2. místo, 6:46|Článek, fotky

Závod, který je znám z knihy Born to Run se běží v Mexických horách Sierra Madre v údolí řeky Urique. Zúčastnilo se ho asi 350 Tarahumarských běžců a organizoval ho Micah True, který byl znám pod svým indiánským jménem Caballo Blanco. Bohužel další ročník už organizovat nebude, protože zemřel asi 14 dní po závodě při svém tréninku v Novém Mexiku. Prohrál jsem z talentovaným indiánem Miguelem Larou, ale podařilo se mi porazit dvojnásobného vítěze New York marathonu Germana Silvu. Všichni jsme byli lepší traťového rekordu.

22.4.2012 MS, ME, WMA 100 km Seregno, 32. místo, 7:13:48|Článek, fotky

Můj hlavní závod na 100 km v roce 2012 bohužel nevyšel podle představ. Od 50 km jsem se trápil a nakonec jsem byl rád alespoň za solidní čas. Soupeři letos běželi opravdu velice dobře a tak jsem se musel smířit s umístěním ve třetí desítce. O rok dříve bych byl na 17. pozici…

13.5.2012 PIM Praha, 27. místo(7. MČR), 2:29:10

Závod se vyvíjel velice dobře až na to, že na začátku jsem nechytl rychlejší skupinu běžců a do ½ maratonu jsem se snažil dost osamoceně. Posledních 5 km jsem už tradičně dost dřel, ale bylo to lepší než loni, kdy jsem byl úplně na dně.

2.6.2012 Silva Nortica Run 103km  – Nové Hrady, 1. místo, 8:31:16|fotky

Opět jsem mohl obdivovat nádheru zdejšího kraje, ale tentokrát jen na České straně a o 20 km déle. Počasí bylo perfektní a tak jsem koukal po přírodě. Trochu mi to kazila bolest zablokovaného SI.

1-7.7.2012 MUM – 7x 43 km, 1. místo, 25:47:56|Fotky 1, Fotky 2Fotky 3Fotky 4Fotky 5Fotky 6Fotky 7

Po dvou letech jsem opět absolvoval všech 7 etap MUM. Běhání v přírodě Českomoravské vysočiny a Tišnovska je velký zážitek. Důvodem je také setkání s lidmi, kteří jsou podobně postižení běháním. Časy na jednotlivých etapách jsem si trochu pohoršil, protože došlo k jejich přeměření a často také prodloužení o 1 – 2 km. No dobře, taky jsem běhal o trochu pomaleji.

14.7.2012 TMMTR 100 mil - Olešnice, 1. místo, 15:35:55

TMMTR se pro změnu zase dva roky nekonalo. Závod patří určitě k těm těžším v Česku a letos startovalo 10 běžců a běžkyň. Abych to neměl moc snadné, tak jsem po 10 minutách běhu spadl a důkladně si odřel a narazil pravou půlku těla. Trať byla trochu pozměněna a obrátka posunuta na kraj Nemojan. Protože se odpoledne zhoršilo počasí, tak doběh byl za mírného deště a slušné zimy. Doběhl jsem docela vyčerpán, protože jsem prostě vydal mnohem více energie než jsem chtěl.

18.8.-19.8.2012 10 Lužických sedmistovek 106 km, 1. místo, 9:25:10|fotky

Nádherný dvoudenní výlet po krásách Lužických hor. Co více si přát: zaběháte si, máte označenou trasu, občerstvení po cestě a spoustu výhledů na vrcholcích kopců.

8.9.2012 Winschoten 100 km, 1. místo, 7:07:46|Článek, fotky

Moje osmá účast v tomto závodě se povedla dotáhnout k třetímu vítězství na tomto závodě. Navíc i zaběhnutý čas byl pro tento rok můj nejlepší. Znovu musím napsat co už několikrát. Pokud chcete zažít ultramarathon v perfektních podmínkách, s nadšenými diváky a na velmi rychlé trati, tak jeďte do Winschotenu.

img_2585

28.9.2012 Spartathlon 246 km, 9. místo, 29:26:46|Článek, fotky

Můj druhý start na legendárním Spartathlonu začal velice dobře, protože na 85 km jsem se dostal do čela závodu. Vydržel jsem tam až do kilometru 160, kde byla kontrola těsně pod nejvyšším bodem trati. V tomto místě ty hlavní pozitiva zmizely a zbývala nekonečná dřina v poslední třetině trati. Doplatil jsem na vysoké teploty a zřejmě i tempo, kdy jsem nestihl svému tělu dodat dost vody a minerálů. Takhle zle mně dlouho nebylo. Na druhou stranu mě podpora běžců a fandů z domova pomohla dokončit tento náročný závod. Stejně, když se dotknete nohy slavného krále Leonidase, tak předchozí utrpení a dřina zmizí, jako by ani nebyly.

27.10.2012 MČR 100 km Plzeň, 1. místo, 7:19:18|fotky

Na mistrovství republiky se přihnala studená fronta a já se musel v půlce závodu obléci. Padal sníh, déšť a foukal studený vítr. Osobně mi to vadí více než horko. Týden před závodem a i po něm bylo ideální počasí pro závodění, jen na ten závod to prostě nevyšlo.

10.11.2012 Šutr 54 km, 2. místo, 4:07:40|fotky

Šutr jsem už chtěl běžet loni, ale nevyšlo to. Je to opravdu slušný terén, pro Prahy neznalé až překvapující náročnosti. Nechal jsem se vyprovokovat k zběsilému tempu a ve třetím posledním kole závodu to podle toho vypadalo. Jinak to byl moc pěkný zážitek, který si určitě ještě zopakuji.

Závodní plány pro 2013

Zatím jen na první část roku. Prioritou bude opět start na 100km, ale po zrušení MS není jasné, který závod to bude. Asi můj oblíbený Winschoten...

Poděkování

Sezóna 2012 by nemohla proběhnout, tak jak proběhla bez pomoci mých blízkých. Především Renaty a mého otce, kteří mě na závodech doprovázeli. Potom patří dík mým sponzorům: Adidas - veškeré běžecké vybavení, Inkospor - výživa, Hanák - finanční podpora. A také mému oddílu AC Moravská Slávia, který mě stále podporuje.