MMM Košice a Ostravský maraton

Proč píšu zrovna o těchto dvou závodech v jednom článku? To je jednoduché, běžel jsem oba dva a to v rozmezí 6 dnů.

Red

Košice jsem měl v plánu delší dobu, už protože je to nejstarší evropský maraton a moje loňské vystoupení nepatřilo mezi ty nejzdařilejší. Letošní počasí se v Košicích opravdu vydařilo a tlaková výše nám dopřála užít si nádherného slunečného dne. Po startu se utrhla vedoucí skupinka afrických běžců a s odstupem za nimi zbytek závodníků včetně těch půlmaratonských. Této skupinky ve, které byla vedoucí žena a její vodič Marcel Matanin, jsem se zařadil po prvním kilometru také. Tempo odpovídalo tomu co jsem chtěl běžet, ale bohužel tempo stoupalo s tím jak Etiopanka Almaz Balcha tlačila, že chce běžet rychleji. Na konec jsme se na 1/2 maratonu ocitli v čase těsně 1:13:56, ale bohužel ve značně kolísavém tempu, kdy některé kilometry byly tempu kolem 3:22 min/km a jiné zase spadly na 3:35 min/km. Na té půlce už nás samozřejmě opustili půlmaratonci a bohužel také ostatní běžci na maraton. Ve trojici jsme tedy pokračovali dále. Vedoucí běžkyně v této době začala mírně ztrácet za svým vodičem, ale to se zase nelíbilo mě a proto jsem se ho pokusil stáhnout. Ve chvíli, kdy jsem ji předběhl, tak přidala a zavěsila se zpět za Marcela a zase začala ztrácet. Pokusil jsem jí tedy domluvit ať za ním běží v těsnějším odstupu, ale zareagovala až ve chvíli, kdy jsem ji zase předbíhal. Nechal jsem to být, ale o dva kilometry dále už svého vodiče instruovala k pomalejšímu tempu. Rozhodl jsem se tedy, že nadále nebudu spoléhat na služby cizího vodiče a osud vezmu do svých nohou v sólovém běhu. Jestliže se mi do 18 km běželo lehce, po dvacátém to byla už větší námaha, ale v sólovém běhu už to byla dřina. Bohužel po třicítce přišla krize (ještě, že mi je čtyřicet) a o další čtyři kilometry dál začaly brnkat křeče o moje hamstringy. Šlápl jsem na brzdu a bojoval s křečema i se svým žaludkem až do cíle závodu. Ke konci se tempo pohybovalo kolem 4 min/km a mohl jsem sledovat zajímavý jev, kdy relativně velké množství diváků mě ignorovalo. Doufám, že to bylo proto, že jsem předbíhal běžce o kolo zpět a zrovna ne moc rychle, takže jsem vypadal teprve na 1/2 maraton. Druhá varianta, že mě v Košicích diváci nemají rádi je mnohem méně pravděpodobná - vždyť jsem tam byl teprve podruhé. Výsledný čas 2:34:02 potom rozhodně nepatří těm lepším letošním výkonům.

Ostrava potom zapadala do mé tréninkové přípravy na Gibraltar. Trénink od nedělního závodu potom vypadal takto:

Datum Popis Vzdálenost
3.10.2010 MMM 42,2 km
4.10.2010 Volný běh v terénu. Průměr 5:35 min/km. Silnice. 20,0 km
5.10.2010 Kopce 7 x 500 m z meziklusem. Rozklus 6 km. Výklus 10 km. 23,0 km
6.10.2010 Dlouhý běh v terénu. Průměr 5:15 min/km. Přehrada a Červený kopec 43,0 km
7.10.2010 Volný běh v terénu. Průměr 5:35 min/km. Baba směr Kuřim. 21,0 km
8.10.2010 Výklus 8,0 km
9.10.2010 Ostravský maraton 42,2 km
Celkem 199,4 km

Red

Samotný Ostravský závod měl letos téměř ideální počasí. Idylku narušily akorát první dvě kola, která se běžela za mlhy, pak se oteplilo a já vůbec nelitoval tílka, které jsem si oblíkl. V prvním se sedmi okruhů jsem trochu zrychlil pod dojmem příznivých pocitů, ale když jsem zjistil, že bych musel ještě 5 kol běžet osamoceně, tak jsem se rád nechal doběhnout dvojicí Minařík a Žák. Ve třetím kole ( téměř stejně jako loni) se mi začalo, ale opravdu chtít na malou. Odskočení do keře mi značně pomohlo, ale oba výše jmenovaní prostě nepočkali a tak jsem doháněl asi 60 m ztráty. Ještě, že je v Ostravě takových míst na odskočení dost. Městské závody bez křoví mě často děsí tou nevyřčenou otázkou "Kam s tím?".

Další kola z pohledu vnějšího diváka byla téměř nezajímavá. Z mého pohledu bylo zajímavé, že mě tlačil žaludek, ale běželo se mi dobře. I přes žaludeční problémy jsem natlačil dva gely a děj se vůle přírody. Zajímavé to začalo být až v kole šestém, kde se nám ztratil Jirka Žák. Nebyl sice daleko, ale stačilo to. S Petrem začala přetlačovaná, kdy jsme lehce zkoušeli jestli ten druhý má dost sil. Bezhlasou běžeckou diskusi se mi povedlo ukončit někde kolem 38 km, kde se mi mírným zrychlením povedlo odpoutat a závod dokončit na první pozici. Žaludek zůstal tam, kde měl a oproti minulému týdnu jsem cítil relativně dost v pohodě.

Porovnání mezičasů na 1/2 maraton

1/2 maraton 2/2 maraton Výsledný čas
Košice 1:13:57 1:20:04 2:34:01
Ostrava 1:15:03 1:15:55 2:30:58

Srovnání tempa na kilometr

Zřetelně je vidět úpadek tempa v Košicích. V Ostravě je zase viditelná pauza v křoví.

Red

Odchylky tempa od průměru

Košice

Red

Ostrava

Red

Grafy byly vytvořeny pomocí Garmina 310 xt a aplikace Sporttracks

Závěr

Nikdy nevím jak příští víkend poběžím. Čím více mám být unavený, tím lépe se běží. ))))

Fotky

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011123

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images