MČR na 100 km 2011 Plzeň

Red

Mistrovství republiky na 100 km v Plzni bylo letos na jaře, kvůli podzimnímu mistrovství světa ve Winschotenu. Brněnská výprava kromě řidiče a občerstvovače Honzy čítala 6 běžců. Vilma Podmelová, Milan Adamec, Svaťa Sedláček, Pavel Horák, Milič Hlucháň a pochopitelně i moje maličkost. Vzhledem ke startu, který měl být v 7:00 ráno, jsme vyrazili už v pátek odpoledne a v Plzni přespali. Někteří využili nabídky tělocvičny a jiní zase možnost přespat za 550 Kč v hotelu Maryot. Tu druhou variantu jsme využili s Mildou Hlucháněm a rozhodně jsme nelitovali. Večer před startem si naše osádka dala sraz ještě s Otto Seitlem a Jardou Bohdalem, abychom probrali taktickou přípravu u jednoho piva a nějaké večeře na předzásobení organizmu energií. Do postele jsem šel kolem 23 hodiny, což je docela brzo na můj průměr.

Budík byl nařízený na 6:10 což mělo stačit na oblečení a doražení na start. Se snídaní jsem nepočítal, protože v žaludku mi ležela ještě pizza od večeře. Hned po přihlášení jsem vyřídil nezbytné návštěvy WC a rychle se převlékl a nachystal na start. Mezitím byl start posunut o 15 minut, což mi nevadilo – aspoň jsem stihl ještě jednou na záchod. Vzápětí zazněl výstřel a 36 závodníků se vydalo na trať závodu. Trať byla vyměřena v okolí Plzeňského stadionu na soutoku Radbuzy a Mže a délka jednoho okruhu byla 2,5 km. Bohužel na jedné straně okruhu byla otočka kolem kužele zpět a to bralo v postupu času docela energii. Naopak mírný kopeček kousek před cílem byl spíše zpestřením rovinaté trati. Celkem kvalitní asfalt a stromy vytvářeli velmi příjemné podmínky pro běh.

Red

Po prvním kilometru mě hodinky ujistili, že tempo je 4 min/km a nyní už stačí jen udržovat tempo dalších 99 km. První kolo bylo asi za 10 minut a celou řada dalších kol byla velmi podobná, protože jsem zatím běžel v pohodě, tak jsem mohl sledovat ostatní běžce. A sledovat bylo co.

Počasí bylo téměř ideální pro ultrazávodění . Teplota byla kolem 10°C, polojasno a jediným rušivým elementem byl potom vítr, který během dne postupně zesiloval. První vodu jsem si vzal až současně s gelem na 10 km od Honzy, který zajišťoval občerstvení mě a Vilmě. Přes 4 krátké zastávky na vypouštění nádrže se mi dařilo držet tempo na optimálních 4 min/km. Na 30 km jsem zaregistroval, že Vilma zabalila. Protože se mi nepodařilo ji vyhnat zpět na trať, tak jsem získal dalšího občerstvovače. Pravidelně jsem zhruba po 10km bral gel a zapíjel to trochou vody. Kolem 50 km jsem vzal prášek na žaludek a doufal, že bude i nadále držet, tak jako doposud. První maraton jsem proběhl 2:49:07 a první zpomalení bylo na 60 km, kdy jsem ztratil minutu a půl na optimální tempo. Red Subjektivně se projevilo krizí, kterou jsem komentoval větou, že mi někdo nasypal písek do kloubů. Další desítka byla za 42:40 a já začal doplňovat občerstvení pitím Coly. Ta vždy mě nastartuje a následuje doplnění gelu, který se zapije vodou. Všechny ty věci jsem pochopitelně do sebe nenarval naráz, ale vždy s pauzou jednoho kola. Přes stupňující se únavu jsem stále držel tempo kolem 43 minut na 10 km a mohl sledovat maratonce, kteří vyběhli ke svému vloženému závodu. Bohužel žádný s tempem, které by odpovídalo tomu mému, zrovna okolo neběžel. To Ruda Cogan a Mirek Kadlec, kteří se spojili do dvojice, měli větší štěstí a jednoho maratonce se chytili. Mojí snahou potom bylo je dohnat o další kolo a vzhledem k jejich zvýšenému úsilí se mi to dlouho nedařilo. Dohnal jsem je až na svém 95 km to zrovna ve chvíli, kdy Mirek trochu zpomalil a Ruda pokračoval v mém tempu. Utekl jsem mu až v posledním kole, kdy jsem pochopitelně věděl, že už závod nějak dokončím. Radost z doběhu 100 km je vždy velká, navíc byla vyfutrována novým osobním rekordem 6:54:50. Často se snažím pochopit, jak jsem mohl takovou dřinu znovu vydržet, když navíc před závod jsem se necítil zrovna optimálně. Průběh závodu byl pro mě tentokrát povzbuzením, protože jsem překonal tradiční krizi po 60km s minimálním zpomalením a pokud bych mohl běžet se soupeřem, nebo by podmínky byly lepší – myslím tím, že by nefoukal vítr nebo se nemuselo 40 x otáčet kolem kužele, tak ten čas mohl být ještě o dost kratší. Jako bonus potom mohu brát to, že jsem vylepšil Český rekord v 6 hodinovce na 87,41 km.

Zkusím krátce zhodnotit výkony dalších běžců. V ženské kategorii předvedla fantastický výkon Míša Dimitriadu, která vylepšila letitý Český rekord o více jak 20 minut časem 7:56:55. S tímto časem by byla na posledním MS do kolem 9. místa. I další dvě běžkyně v pořadí Petra Pastorová s čase 8:41:59 a Iva Pachtová 9:09:24 by výrazně vylepšili naše umístění družstev na MS. Obě dvě také běželi 100 km poprvé v životě a dařilo se jim to více než dobře. V mužské kategorii toto mistrovství patřilo opět k těm nejlepším protože ze souboje Cogan – Kadlec se urodily velice pěkné osobáky pro oba běžce. Ruda měl více sil na poslední desítce a dostal se pod hranice B limitu na MS tedy na 7:29:46 a Mirek, který druhou polovinu běžel rychleji než tu první zaběhl za 7:40:39. Závod se potom nevydařil Milanovi Adamcovi, který měl možná trochu rychlejší začátek a také loňský mistr republiky Jarda Bohdal zaostal za svým očekáváním. Z osádky našeho auta Vilma sice nedokončila, ale ostatní zaběhli velice dobré výkony. Pavel zaostal za osobákem, ale podal vyrovnaný výkon, Svaťa si udělal osobák a Milda byť doběhl kousek po 12 hodině taktéž.

Zdá, že jsem měl tu čest se zúčastnit jednoho z nejkvalitnějších M ČR historie.

Graf mezičasů

Ruda Cogan - úžasně vyrovnaný závod.
Mirek Kadlec - rozumně rozběbnuto, následuje zrychlení a očividná únava v koncovce
Milan Adamec - příliš amciózní začátek za který následně trvdě zaplatil. Zlom křivky po 50 km je hodně typický pro závod na 100 km
Míša Dimitriadu - ve druhé polovině mírný pokles tempa na závěr měla síly ještě trochu zrychlit
Orálek - na moje poměry hodně vyrovnaná křivka. Asi jedna z nejvyrovnanějších co jsem běžel.