Až na dno Měděného kaňonu III.

IMG_11045Poslední část textu o závodě v měděném kaňonu v Mexicu v pohoří Siera Madre. První část vyprávění je zde a jeho pokračování potom zde.

Když jsem vběhl betonových ulic Urique, tak jsem byl opravdu, ale opravdu šťastný. Důvodů byla celá řada a blížící se cíl byl tím hlavním. Protože závodit už nebylo s kým, a navíc kvůli vracejícím křečím by to ani nešlo, tak jsem za mírného klusu věnoval mávání a zdravení diváků. Dosti příjemná činnost a jedna ze zasloužených odměn ultraběžce.

IMG_10924

Lidí přibývalo a zahušťovali se stále více směrem k centru vesnice, kde byl cíl přímo u místní radnice. Ve chvíli, kdy jsem proťal pásku, kterou přede mnou natáhli, se na mě vrhla smečka místních politiků a dalších lidiček, kteří si chtěli podat ruku, vyfotit se, nebo mě alespoň poplácat. V tomhle zmatku nebylo snadné se dostat k Renatě, která poctivě natáčela celý ten zmatek na kameru. Prvních 10 minut jsem neměl ani šanci se napít. Kromě focení ještě rozhovor v lámané Angličtině pro místní televizi a vzápětí nový rozhovor, kdy už mluvil Caballo místo mě, což mi přišlo o dost rozumnější. Na rozdíl od mnoha jiných závodů jsem se tentokrát cítil naprosto v pohodě. Důvodem bylo asi to, že posledních deset kilometrů jsem odklusal. Po utichnutí mumraje jsem vyrazil s Renatou do hotelu se převléci. Nohy jsem měl pokryté tlustou vrstvou prachu a nějak podobně asi vypadaly moje plíce. Sprcha, banán, voda, vzít foťák a rychle zpět k radnici. Všude kolem bylo hodně materiálu k focení a já ho nechtěl rozhodně minout.

Výsledky

Výsledky závodu bohužel stále nejsou k dispozici a je otázka zda někdy budou po tragické smrti Micaha. To znamená, že umístění dalších našich běžců jsou neznámá s vyjímkou Aleny a možná Honzy. Časy jsou neoficiální.

1. Miguel Lara, 6:40
2. Daniel Orálek, 6:46
3. German Silva, 6:51
...
Tomáš Odehnal, 10:15
5. žena, Alena Žákovská, 10:20
Milan Daněk, 13:20
Jan Charvát, 15:40

IMG_10862 IMG_10908 IMG_10872 IMG_11056 IMG_10917

 

Tomáš běžel svůj první ultramaraton a rozběhl ho velmi rozumně. Dokončil v pohodě a pokud se ultraběhu vrátí má ještě rezervy. Alena vzhledem ke svým letošním zdravotním obtížím běžela na svoje maximum a od třetího místa ji dělil jen kousek. Dany (Milan Daněk) před závodem vypadal spíše jako kandidát na hospitalizaci se zády, ale v samotném závodě podal velmi dobrý výkon. Za zmínku stojí, že pokud by se počítal výkon v přečtu na váhu běžce, tak by patřil určitě do první desítky. Honza dopředu avizoval, že jeho cílem je dokončit a podle toho taky běžel nebo šel. Pravda je, že patřil k úplně posledním závodníkům na trati, ale to bylo proto, že ostatní odstoupili dříve a běželi kratší trať.

CCUM byl jedinečný zážitek. Samozřejmě jsem v Mexicu netušil jak moc jedinečný bude, protože Caballo Blanca vidím naposledy. Samotný závod byl velmi dobře zabezpečený jak po stránce občersvení, tak značením trasy. Dalším velkým zážitkem byla například fiesta před závodem a potom vyhlašování po závodě. Tarahumarové jsou opravdu výborní běžci. Většina z nich přes rok neběhá a přesto jich hodně dokázalo doběhnout 50 mílový závod. Vítěz závodu ovšem pravidelně trénuje a připravuje se i na další závody po Mexiku a pokud získá vízum, tak i v USA. Většina místních běhá v huaraches, ale bylo jich dost, kteří už měli běžecké boty. Dokud nejsou unavení, tak mnoho z nich má pěkný běžecký styl. Samozřejme, že po 50 mílích už se styl většiny z nich moc neliší od stylu ostatních vytrvalců. Docela násilně a málo přirozeně vypadala snaha některých gringů běžet v sandálech a napodobit indiánský styl běhu. 

Grafy a mapa

Tep a profil trati jak ho zaznamenal Garmin

tep

Tempo závodu klesalo v kopcích a potom ke konci při čekání na ústup křečí ve stehnech

tempo

Mapa závodu

Fotky

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011112

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images