Výlet za Mozartem

mozart100runSalzburg je město postižené Mozartem nebo jinak Salzburg svého slavného rodáka vytěžuje na maximum. Po první větě je potom jasné jak se asi jmenuje závod na 100 km v okolí Salzburku. No přece Mozart Run. Mozart by se asi hodně divil, co všechno nese jeho jméno. Závod má ještě jeden přívlastek a to Scenic. To bylo lákavé a navíc výlet do Salzburgu také stojí za to.

Závod má dva okruhy, kdy první je 45 km dlouhý a dotkne se jezera Fuschlsee a ten druhý 55 km, když se jezero celé oběhne. Čísla před závodem se v pátek vydávala do 20:00. Ráno se sice číslo dalo vyzvednout též, ale vzhledem ke startu v 5:00 jsem se chtěl podívat na start a ráno v klidu přijít na start. Kousek od náměstí Residenzplatz jsme zastavili 19:50 a tak mně nezbylo než poklusem hledat start a závodní kancelář. Naštěstí se to povedlo hned napoprvé a tak jsem se na hotelu mohl v klidu připravit na vstávání ve 4:00.

Teplota ráno byla 10˚C a tak jsem si pod tílko vzal ještě triko s krátkým rukávem. Sebou jsem ještě měl ledvinku s několika gely a v ruce malou lahvičku na vodu. Běžel jsem Adios Boost, protože nebylo zas tolik mokro, abych musel použít trailové boty.

Po startu jsme seběhli k řece a prvních 5 km podél vody bylo v tempu kolem 4 min/km. Běžel jsem ve skupince 3 dalších běžců a před námi byl akorát Al Aqra ke kterému se na chvilku přidal vítěz roku 2012 Dave James a ještě jeden běžec ze štafety, které startovaly zároveň s námi. Byl jsem v nejlepší společnosti, protože jsem běžel Czabou Nemethem a Andreas Pfandlbauerem, dvěma favority. Ve chvíli, kdy jsme opustili řeku, začalo stoupání a vůbec ne malé. Kolem nádherného potoka jsme v lese běželi asi 7 km s celkovým převýšením asi 250 metrů. V jednom s mírnějších úseků jsem se pokusil odpoutat od své skupinky a přesunout se do skupinky kde byl Salameh Al Aqra, běžec, který vyhrál Sables a několikrát doběhl do 3. místa tamtéž. Kromě toho jsem si užíval okolní krajiny, protože se právě objevilo slunce nad obzorem a rosa na loukách nám udělala Alpský kýč, za který by se žádný místní pouliční umělec nemusel stydět. Když se cesta narovnala a chvilkama začala i klesat, tak se projevil deficit ranního vstávání a začalo se mi chtít na WC. Přírodě neporučím a tak jsem musel za nejbližší strom u cesty. Následek byl ten, že mě předběhla druhá skupinka běžců na čele s Nemethem a než jsem se rozběhl, tak měli pěkný náskok asi 300 m a měl jsem tak akorát na dohled.

Značení trasy bylo perfektní, ale jak jsem se přesvědčil asi o 1 km dál možná až moc. Skupinka přede mnou přeběhla horizont a neviděl jsem ji, zároveň se objevila cedule, že bude občerstvení a byla tam prudká odbočka vpravo. Jenže hned za ní byly další cedule se šipkou, které označovaly, že kdesi vpředu bude zastávka Shuttle Bus. Bohužel jsem krátkozraký a ten nápis jsem nedal. Po 400 metrech ve vesnici jsem zjistil, že nevidím žádné šipky. V 6 ráno tam moc lidí k optání nebylo a tak jsem za hlasitého nadávání vyrazil zpět hledat chybu. Opět jsem přehlídl odbočení a marně pátral, kam mám běžet. Až když jsem se opět otočil, tak jsem pochopil, která bije a odbočil na správnou cestu, kde hned za dalším horizontem bylo občerstvení, bohužel z té původní cesty neviditelné. Touto chybou jsem čelo závodu ztratil definitivně z dohledu a bohužel až do konce závodu jsem nevěděl, jak na tom jsem z hlediska pořadí a odstupů.

IMG 9721Zpět k občerstvovacím stanicím, ty měli pořadatelé přibližně každých 5 kilometrů a střídavě tam byly jen nápoje nebo i jídlo v celkem pestré nabídce zahrnující ovoce, kousky pečiva nebo i nějaký gel. K pití kromě vody byly Ionty nějaký energetický nápoj a Cola.

Bohužel po dalších 5 km se mi podařil znovu pěkný zásek. V prudkém seběhu se přiběhlo na louku, kde byl vysekaný pruh trávy, po kterém jsme běželi. Následně se pokračovalo k nějakému hotelu. V tomhle místě byla bílá páska, která zřetelně označovala směr cesty, jenže já ji vzal zprava a potom se u hotelu divil, kudy nás to pořadatelé vodí. U hlavní silnice jsem pochopil, že tudy ne a pracně se drápal nahoru. Další 4 - 5 minut v háji. Trochu mě to zlomilo. Tímto stylem by to mohl dost dlouhý závod.

Trasa byla i tak velice pestrá a silničky střídaly lesní trailové úseky, některé dost prudké směrem nahoru i dolů. Naštěstí pro mě až asi na 2 nebo 3 úseky to bylo běhatelné. Najednou se po výběhu s lesa objevila plachta s nápisem The View. Bylo od pořadatelů moc hezké, že nás upozornili na nepřehlédnutelné jezero Fuschlsee, které se zrovna objevilo v našem zorném poli.

Na občerstvovačce u jezera čekala podle domluvy Renata, ale zatím jsem nic nepotřeboval a tak se aspoň podívala k jezeru. O tohoto bodu se navíc trasa začínala vracet zpět do Salzburku. Cesta najednou byla lehčí, protože byla přece jenom o trochu více z kopce. Pár kilometrů před Salzburkem nás trasa zavedla na místní motoristický okruh Salzburgring. Občerstvení bylo přímo před bránou. O pár kilometrů dál už bylo město, kde se narodil sám velký Mozart. Ve chvíli, kdy jsem čekal, že už už přiběhneme k otočce na Mozartově náměstí, nám pořadatelé přichystali pěkné protažení svalů. Někdo totiž dostal nápad vylepšit závod tím, že si pěkně vyběhneme na Kapuzinerberg a potom teprve si užijeme cíle. Parametry této zábavy byly 200 metrů stoupání na 1,5 km převážně schodů ze dřeva. Poslední stovky metrů směrem dolů byly opět po schodech, ale už těch klasických. Nadával jsem celou cestu nahoru, dolů jsem se už soustředil na to neupadnout. Po mostě přes řeku a už jsem byl u cíle. Před otočkou jsem si sundal triko a nechal pouze tílko. Teplota přece jenom stoupla na asi 18°C. Renata mi dala nějaké gely a už jsem mazal do dalšího okruhu. Ten začal být zábavný tím, že jsem začal potkávat běžce a chodce Nordic Walking, kteří vystartovali na jeden okruh o délce 55 km. Aspoň jsem mohl někoho předbíhat, když už čelo závodu bylo bůhví kde.mozart100-vyska

Až k jezeru byla trasa totožná s výjimkami těch míst, kde jsem v minulém kole bloudil. Tentokrát už to bylo bez chyb. U jezera jsem na občerstvení odbočil vpravo a tím jsem začal obíhat jezero. Bylo to pěkné a v terénu. Na konci jezera v městečku Fuschl am See jsem se na kontrole konečně dozvěděl, že jsem „vierte“. Teda jestli jsem rozuměl dobře. To této chvíle jsem myslel, že asi tak šestý, ale tím lépe.

Na konci jezera cesta pokračovalo kolem potoka a zdálo se, že už mě čeká jen lehčí úsek do Salzburgu, ale bohužel v Hofu u Salzburgu byl ještě drsný asfaltový výběh do kopce se stoupáním asi 100 m. Mezi loukami jsem začal potkávat další spoustu běžců, protože se přidali účastníci závodu Scenic Light, který začínal právě ve Fuschl am See. Při jednom předběhnutí se za mnou ozvalo „Konečně někdo z Česka“. Otočil jsem se, abych koukl, kdo to mluví a ona to běžkyně. Stihl jsem ze sebe dostat pouze „Ahoj“ a mazal dál, protože se mi to zrovna docela běželo. Jak se říká, není lepší doping než předbíhat soupeře. Pravda nebyli to úplně moji soupeři a pořád jsem pokukoval, jestli někdo z nich nebude mít červené číslo.

V Salzburku nás bohužel pořadatel sadista opět vyhnal na Kapuzinerberg, ale tentokrát to bylo o hodně větší dřina. Soustředil jsem na dřevěné schody a zároveň na to abych nechytl křeč. Vrtal mi hlavou čas loňského vítěze, protože na hodinkách už jsem měl 8:35 a loni Nemeth zaběhl 7:45. Nakonec se to vysvětlilo večer při vyhlášení. Ano, tohle vylepšení nám pořadatelé připravili až letos. Poslední schodiště směrem dolů bylo nakonec menší peklo, než jsem čekal. Překvapivě jsem ušetřil dost sil a jejich zdolávání přežil bez většího excesu.mozart100-tempo

Na náměstí jsem si v klidu užil doběh a půl minuty poté přiběhla Renata, že mě nestihla vyfotit, protože fotila maskoty převlečené za zajíčky. Tak jsme tu cílovou fotku museli opakovat. Čas byl 8:51:15. Vzápětí jsem se dozvěděl, že jsem opravdu na 4. místě a to o rovné 4 minuty a 9 minut mě dělí od místa druhého. Příště pokud chci bojovat o čelo, tak bych se mohl nějakému bloudění vyhnout. Možná nějaká GPSka by pomohla anebo se víc soustředit.