50km Castel Bolognese - Dolce Italia

2Závod v Italském městečku Castel Bolognese v kraji Emilia Romagna už jsem inzeroval tady na webu několikrát například zde. Letošní účast bylo již 11 proběhnutí po trati, která je překvapivě kopcovitá na místní rovinné poměry. Bohužel moje výkonost na mé oblíbené 50km trati zrovna neroste a letos jsem se velmi přiblížil svým místním ultra začátkům v letech 2004 – 2007.

Letošní výlet do Itálie absolvovala skupina 11 běžců z Brna a nedalekého okolí – Blansko a Vyškov opravdu považuji za okolí Brna :-).

Popis závodu si můžete přečíst ve výše uvedeném odkazu, takže psát budu jen o mých letošních zážitcích. Po příjezdu nás organizátor ubytoval asi 4 km od startu na staré faře, která aktuálně slouží jako ubytování pro mládež. Spali jsme vedle kostela na postelích a tekla i teplá voda, takže super. Dokonce na pokoji nikdo nechrápal, teda aspoň mě nevzbudil. Start byl jako každý rok v 8:30 na náměstí Castel Bolognese. Hlavní rozdíl byl v letošní nezvykle nízké teplotě na startu, které byla kolem 8°C, oproti obvyklým 18°C. Aspoň, že v noci přestalo pršet. Některé závodníky z jižnějších oblastí to donutilo k dlouhým rukávům a kalhotám, ovšem vepředu běželi téměř všichni tílkách s tím, že se asi docela zahřejí. Z pole favoritů vyrazila dopředu trojice Marokánců, kteří to hnali v tempu 3:20 min/km a za nimi byla trochu roztažena skupina dalších 3 snědých závodníků asi 6 Italů, jednoho Ukrajince a jednoho Čecha. I tato skupinka povážlivě zrychlila a tak jsem za ní zaostal spolu s nenápadným běžcem, na kterého diváci pokřikují „Vai Giorgio grande!“. Ti co jsou znalejší ultra světa, tak vědí, že jsem běžel s 3 násobným mistrem světa na 100 km Giorgiem Calcaterrou. Bohužel se mi neběželo úplně ideálně, ale přesto jsme se v čele naší mini skupinky střídali. P1750183Trasa stále mírně stoupá až do 25 km, kde začíná 5 km stoupání na vrchol kopce Monte Albano, což je převýšení asi 280 m. První dva km jsem ještě Giorgiovi utíkal a navíc předběhl Vaška Knoblocha, který dělal doprovod na kole. Potom se role obrátili a na vrcholku, kde je checkpoint už měl Giorgio asi 100 m, které začal rychle navyšovat při seběhu. Mimochodem Giorgio v roce 2011 doběhl na Castel Bolognese 30 vteřin za mnou na 4. místě a to si ještě musím ve svém deníčku znovu červeně podtrhnout. A ještě pro Italsky mluvící publikum - Giorgio právě vydává autobiografickou knihu, ale tam jsem ho předběhl skoro o dva roky. :-)

To, že mi Giorgio utíkal z kopce není náhoda, prostě už na kopci mi trochu došlo a poznalo se na tempu, kdy jsem se dostával sotva na průměr kolem 3:20 min/km směrem dolů, přestože normálně se tempo blíží 3:05 min/km. Běžcům, kteří by chtěli zkoušet 50 km Di Romagna, musím vždy dát varování: „opravdový závod začíná až na 35 km“. Je to pravda a já se zrovna v těch místech začal cítit fakt mizerně. Pokus o doplnění energie pomocí koly moc nepomohl a dál jsem se plácal tempem nanejvýš kolem 4 min/km. V duchu jsem přepočítával cílový čas a vycházelo to dost mizerně, vlastně stále hůře. Vašek jezdil okolo a snažil se dělat dobrou náladu, která se mi ovšem moc nezlepšila, když se ukázal mezičas na maraton na úrovni 2:42. Všechny další kilometry byly horší 4 minut a tedy tempa na 100 km. To mělo dva nepříjemné důsledky, předběhli mě další dva Italové a šance na výsledek pod 3:15 rychle klesala. Nekonečná poslední rovinka byla letos opět nejmíň o minutu delší než loni asi je podle BTR čili běžecké teorie relativity správně. Každý rok se totiž prodlužuje a za pár let už její konec asi nedohlédnu. V cíli jsem dostal účastnickou medaili a šel trpět na lavičku ke kašně na nádvoří. Po 10 minutách úpění jsem si vzal kelímek vody a trochu koly. Za dalších 10 minut jsme se spolu Václavem vydali na cestu k autu a to mělo svoje důsledky. Po 50 metrech IMG 1510nevolnost vrcholila zvracením té vody, co jsem před chvíli vypil, a svaly se rozhodly, že je načase se připomenout a dostal jsem křeč do předních stehenních svalů. Trpěl jsem ovšem dost nahlas a tak jsem přilákal jednoho dobrovolníka, které ale touha mě zachránit rychle přešla, když viděl, že nevím, jak mám vyprázdnit žaludek, protože se nemůžu předklonit kvůli křečím ve stehnech. Nebyl jsem dvakrát ochoten komunikovat a tak se rád spokojil s Vaškovým ujištěním, že to přejde. Ten mě ostatně s uctivé vzdálenost povzbuzoval a doufal, že má pravdu. Nakonec přejde všechno, takže jsem se asi po 40 minutách dostal k focení. Důsledek byl, že jsem většinu spoluběžců nestačil vyfotit při protínání cílové pásky. Dalším, ale příjemnějším důsledkem bylo, že celkové 13. místo a čas 3:17:37 mě vyřadili z elitní desítky, ale přinesly mi velmi pěknou cenu v podobě sušené šunky prosciutto, rozumějte ne 10 dg na svačinu, ale celé stehno jako bývalo na kresbách od Josefa Lady. Málo, která cena mi přináší takové, řekl bych hmatatelné uspokojení.

 

Trénink

Pokud se vrátím k tréninku, který jsem absolvoval před i po závodě v Castel Bolognese, tak byl výrazně ovlivněn mojí únavou a zhoršujícím se zánětem plantární fascie. Shrnuto: nestojí to za dlouhé rozepisování. V týdnu od 11. do 17. dubna jsem odběhal 140 km a pondělí jeden kvalitní trénink 3 x 6 km v tempu 3:30 min/km. V neděli potom Brněnský půlmaraton, kde se na čase 1:12:04 podepsalo hodně teplé počasí v kombinaci s větrem a také trochu moje pata. Vzhledem k novoročnímu půlmaratonu jsem doufal v čas pod 1:11, ale těch posvícení je čím dál tím méně.

Týden od 17. do 24. dubna by se dal charakterizovat jako klusání, 5 km úsek ve štafetě RunCzech a den volna kvůli injekci do paty. V tom volném dni jsem původně chtěl běžet 5 km na dráze, ale nějak to nevyšlo. Prostě letos asi nebudu mít čas na dráhovou pětku.boskovice

Týden od 25. dubna do 1. května byl závodně velmi zajímavý, ale dalšího tréninku už jsem pravda moc nestihnul. O 50 km v Itálii už jsem napsal více než dost, ale ve středu jsem se proběhl na tradičním závodě TriexpertCup v Pisárkách. Výsledek, kdy jsem prohrál ve finiši v boji o 3. místo, nebyl zrovna uspokojivý, ale moc víc jsem čekat nemohl. Ve čtvrtek jsem si dal volných 40 km a pátek stupňovaný běh na 23 km, kdy průměr byl 4:30 a maximum 3:50 min/km. Týden jsem zakončil již také tradičním 1. májem v Boskovicích na 12 km běhu. Výkon 42:23 na 12.5 km a 3. místo sice není žádný zázrak, ale na to, že jsem pořád běžel sám, to nebyl špatný trénink. Za celý týden jsem odběhal 177 km. 

 

Výsledky Castel Bolognese

Výsledky Brněnský 1/2 maraton

 

 

 

 

 

Komentáře   

 
0 #2 mapo 2016-05-06 15:27
Gratuluju, pěkně napsáno a tradičně pěkné fotky :-)
Citovat
 
 
+1 #1 Jarek 2016-05-06 06:38
Dane, pryc se skromnosti, Ty jsi a budes v mych ocicch vzdy SUPERMAN!!!!
Citovat
 

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011099

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images