špatnej den - jak pro koho

IMG 9038Když jsem letos pod Akropolí stál na startu, tak jsem pevně věřil, že mám plán a ten mě dovede až Spartskému králi, který stojí na konci ulice Konstantinou Palaiologou a každý rok čeká na posla z Atén. Dlouhou dobu jsem běžel přesně svoje tempo,  ale pocity u toho byly velmi nevalné. Vtíral se neodbytný pocit Deja vu a vzpomínka na rok 2013. Po dalších kilometrech, kdy Ondra a Radek už byly kilometry přede mnou a já se potkával s Martinem, který na moje stěžování odpovídal, že všechno je skvělé, bylo jasné, že to nebude úplně správný den.

Na 22. checkpoint na 80 km jsem sice doběhl, ale poté co 10 minutách sezení jsem prostě nebyl schopný se znova rozběhnout. Nakonec to šlo, ale s úsilím, které absolutně neodpovídalo uběhnutým kilometrům. Den byl opět o něco horší. Do Korintu jsem dobíhal už tak vyčerpaný, že jsem na Petrovi a Janovi, kteří mi dělali suport, požadoval jedinou věc – nějaké humánní utracení. Třeba, že by mě přejeli autem nebo aby mi koupili 2 dc Ouza. Prostě jsem už chtěl být pryč. Oba se snažili a dokázali nemožné, přesvědčili mě, abych ještě pokračoval v běhu k dalšímu checkpointu, protože se to prý může zlepšit. Měli pravdu v tom, že se energie naakumulovaná 30 minutovým odpočinkem projevila a já dokázal vyrovnaně běžet až na mezičas na stém kilometru. Potom jsem se dostal do stejného srabu jak o osm kilometrů dříve. Další půlhodina sezení, dalších 50 běžců, kteří mě předběhli a další masáž psychiky ať to ještě zkusím, protože se ochladilo. Další 4 km jsem kombinoval chůzi s během, ale večerní ochlazení mi přineslo akorát husí kůži, ale novou energii určitě ne. Žádné další východisko už pro mě nebylo a tak jsem podepsal protokol o odstoupení ze závodu s vědomím, že Spartathlon pro mě asi končí na vždy. Na další pokus už prostě nebudu mít dost morálních sil.

IMG 9064Je jasné, že já měl den, který by ani velký optimista nenazval pozitivním, ale pro celý zbytek České běžecké výpravy to byl naopak velice dobrý den. Radek Brunner dlouho běžel na prvním místě a po krátké mezihře mezi Katalin Nagy, Polákem Radzikowským a Italem Bofigliem s toho vyběhl na fantastickém 3. místě ve Spartě a v čase 24:07:29 a náskokem asi 1:15 na Katalinu. Nejlepší České umístění i čas v historii Spartathlonu!

 

IMG 9079Ivan Šarlinger to rozbíhal poměrně pomalu, ale postupně se propracoval až na 34. místo a s časem 29:55: dosáhl na historicky 3. čas pod 30 hodin mezi Čechy. Do cíle dobíhal velmi slušným tempem, ke kterému se donutil právě kvůli šanci na číslo 29 ve svém cílovém čase.

 

IMG 9108Další na řadě byl Ondra Velička, který letošní začátek závodu rozběhl o hodně rychleji než loni a v noci potom platil daň v podobě zpomalení. Navíc v noci trochu zabloudil, což v únavě a po tmě není nic těžkého. Výkon 31:38:47 byl o kus lepší než loni. V cíli ho kromě odpočinku čekali ještě dvě infuze, ale to v počasí a při závodě jako Spartathlon není nic divného.

 

IMG 9146Na pomyslné 4. místo mezi Čechy se dostal Petr Válek v čase 31:46:44, který si perfektně rozvrhl síly a alespoň vizuálně doběhl v pohodě. Načež si lehl na lůžko s těžko vyvratitelným tvrzením, že musí ležet s nohama nahoře. Což mu pořadatelé rádi splnili.

 

IMG 9195Martin Hokeš měl reminiscenci na loňský dlouhý pochod do cílové rovinky, když v noci byl ještě před Ondrou i Ivanem. Bohužel zranění nohy mu připravilo na poslední dvě desítky kilometrů hotový očistec, ale tentokrát zakončený úspěšným finišem s velkým potleskem diváků a časem 32:56:45. Protože vypadal, že potřebuje infuzi, tak mu ji dali, ale nakonec velmi rychle opustil odkladiště „Aténských poslů“ a nechal se odvést do hotelu Sparta Inn.

 

IMG 9225O malou chvilku později byl potom v cíli poslední český běžec Pavel Marek, který si celý závod i se závěrečným doběhem v ulicích Sparty velmi užíval a dokončil 33:10:15. Konec konců to je ta největší a ultimátní odměna, které se každému kdo do cíle u krále Leonidase doběhne, dostane – přivítaní ve Spartě.

 

IMG 9240Last but not least a proto musím dopsat, že v čase 34:48:33 doběhl Apollonios Gogos, se kterým jsem se potkal už v roce 2011 a který nejenom, že mluví výborně česky s Opavským přízvukem, ale cítí se být stále téměř polovičním Čechem (Moravákem). Navíc letošní Spartathlon byl jeho 13. dokončeným v řadě, což je zajisté velmi úctyhodný výkon.

 

Hodnocení je velmi jednoduché Česko letos zanechalo velmi výraznou a zřetelnou stopu na Řeckém Spartathlonu bez ohledu na můj osobní neúspěch. Zatím nejsem schopen reálné analýzy, proč to nevyšlo. Je ovšem platí, a to že na tenhle závod se už možná nevrátím, přestože platí „Never say never“.

 

 

Výsledky zde. Musíte vybrat letošní ročník od i do...

 

 

Komentáře   

 
+1 #5 Jitka 2016-10-09 18:31
Krásný a upřímný vyprávění a naprosto parádní fotky. Děkuju, že ses o to všechno podělil, ono není umění jen dokončit, mnohdy je mnohem těžší včas zatáhnout za brzdu. (A díky, že sis s klukama po závodu udělal čas a na těch pár mých otázek odpověděl, jsem počtěná, jsi jeden z mých velkých běžecký idolů :-))
Citovat
 
 
+2 #4 dao 2016-10-09 17:01
Díky všem za podporu. Vážím si ji.
Citovat
 
 
0 #3 Lenka Wágnerová 2016-10-09 07:36
Dane,asi to tak mělo být....Držím ti palce, aby ti v hlavě uzrálo rozhodnutí se na Spartathlon ještě jednou vrátit
Citovat
 
 
+2 #2 Honza 2016-10-07 19:08
Dane, klobouk dolů, před tím, jak sportovně a čestně dokážeš přiznat, že zkrátka nebyl ten správnej den. Toho si jako fanoušek velice cením, protože to považuji za jednu z nejtěžších věcí v životě sportovce. A o to víc věřím, že Tě v budoucnu na trati Spartathlonu ještě uvidíme a moc se na to s manželkou těšíme. Svým přístupem k běhání (méně vědátorství, více radosti..) inspiruješ hodně lidí včetně nás a rozhodně si nás letos nezklamal, takhle totiž vystupuje skutečný šampion. A věřím, že pokud si hlava odpočine a chytneš znovu motivaci dokončit ještě jednou tenhle závod a bude Ti přát trochu sportovního štěstí, do cíle se podíváš znovu. A vzhledem k tomu, že jsi bezesporu výborný běžec, tak se může stát, že i ve výborném čase. Takže od nás palec nahoru a to nejen Tobě, ale celé české výpravě, letos byli všichni skvělí. Honza a Janička z Jizerských hor.
Citovat
 
 
+4 #1 Radek Narovec 2016-10-05 18:46
Ahoj Dane,
mačkám palec, ať se brzo dostaví dobré dny. I tyhle špatný člověka posílej, tak si jich važme.

Jsi pořád skvělej!
Citovat
 

Plán akcí

Žádné události

Podobné články

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1010025

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images