Vrchol sezóny 2016?

IMG 9647Zodpovědně můžu napsat, že poslední čtvrtina roku je pro mě na poli ultra pěknou ukázkou nejhoršího možného scénáře, jak má vrchol sezóny vypadat. Po nepovedeném Winschotenu a nedokončeném Spartathlonu jsem doufal, že trochu odpočinku a krátká intenzivní příprava mi umožní na MS alespoň přijatelný výsledek. Bohužel průběh přípravy tomu vůbec nenasvědčoval. Neustálý pocit únavy, jen průměrné výsledky na krátkých závodech a nohy, které se už po 5 km pokoušely zdatně simulovat, že jsou dřevěné, rozhodně nebyly tou správnou známky stoupající formy. Vrchol tomu dodal sval v lýtku, který se po jednom tréninku stáhl tak, že jsem mohl jen klusat a to jen s velkým sebezapřením. Do závodu zbývalo 16 dnů a vzhledem k tomu, že bolest se postupně přesouvala v noze na různá místa, tak bylo jasné, že jde o skřípnutý nerv. Naštěstí se mi povedlo dovolat pomoci u Jitky Stehlíkové (http://www.fyziosport.cz/), která nejenom, že dělá fyzioterapii, ale navíc je běžkyně. Pokud váš lékař nebo fyzioterapeut sám dělá sport, tak jste téměř vždy na nejlepší adrese. Skutečně už po první návštěvě bolest v noze ustoupila, ovšem 2 nejtěžší tréninky jsem musel vynechat.

Letošní mistrovství světa se běželo ve Španělském Los Alcazares, což je turistické centrum u Středozemního moře. Koncem listopadu to zde trochu vypadá jako kulisy k postkatastrofické sci-fi. Minimum lidí, zavřené hospody, prázdné pláže i hotely. Na druhou stranu to umožnilo pořadatelům pronajmout jeden větší hotel pro všechny závodníky i doprovod a zároveň umístit startovací čáru přímo před hotelový vchod. Další výhodou bylo, že 10 kilometrový okruh šel po městě vytyčit s úplným vyloučením dopravy a určitě to pořadatelům nedělalo moc velký problém. Asi 3 km vedly po IMG 1043promenádě kolem pláží a zbytek se různě kroutil po městě. Na mapě ty obrátky vypadaly drsně, ale realita byla mnohem příznivější, protože v ulicí, kde se běželo proti sobě o dvě různé silnice oddělené relativně širokým středovým pásem. Na otáčce šlo vždy o poměrně velký poloměr a troufám si říct, že i pro rychlé běžce to nebyl žádný problém. Počasí bylo téměř optimální, protože teplota se pohyboval od 10°C ráno až po asi 17°C, když svítilo slunce. V jednu chvilku dokonce přišla slabší bouřka, která znamenala déšť, ochlazení, v některých místech velké kaluže a kluzké nábřeží. Mokré boty a zima mi už nebyly příjemné, ale klouzání jsem už při svém bídném tempu mohl klidně ignorovat.

Závod jsem začal velmi odhodlaně na nižším tempu než obvykle, což bylo asi 4:15 min/km. Skutečně se první kolo běželo relativně lehce, přesně podle předpokladů. Druhé kolo nastoupila jakási bolest stehenních svalů a na pouhé udržení tempa jsem byl nucen vynakládat nezvykle hodně námahy. Nicméně tempo jsem držel a to až do 27 km, kdy se opět kouslo lýtko. Dokulhal jsem to cíle a tam intenzivně přemýšlel, jestli mám pokračovat. Nakonec jsem si řekl, že 30 km nestojí ani za řeč a pokračoval do dalšího kola. Před tím jsem ovšem vypil ampuli Guarany, aby se alespoň trochu dostal z únavy. Proud běžců, kteří mě předbíhali, jsem zastavil někde na 38 km, kdy mě doběhl Roman Tomášek. Chytil jsem se jeho tempa a pokračovali jsme spolu až do 50 km, kdy na mě přišla další krize a vyčerpání. Po pauze a gelu jsem se opět rozběhl, ale na tempo už nešlo pod 5:20 min/km. Bylo to poněkud deprimující, ale rozhodl jsem se pokračovat. V sedmém kole jsem zastavil, protože mě mrtvěli prsty na pravé IMG 9682noze a já si ji chtěl povolit. Bohužel pro křeče jsem to nedokázal žádným způsobem, takže to muselo počkat na občerstvení, kde mi tkaničky povolila Renata. Tempo opět upadlo a začali mě předbíhat pomalejší ženy a běžci v kategorii 65+. Křeče už se dostavovali do celých stehen a tak jsem natlačil asi 3 solné tablety a při něčem, co by se dalo nazvat během jen s očima zavřenýma a ještě potmě jsem doufal, že to přejde. Deváté kole hodně přes hodinu bylo skutečným vrcholem mého závodu a děvčata v cíli si mysleli, že jsem ztratil nebo někde umřel. Je pravda, že v tom devátém jsem taky viděl dobíhat Ondru a Radka do cíle. To nepůsobilo úplně nejlépe na moji psychiku, ale do cíle závodu zbývalo už jen poslední kolo. Jeho zpestřením potom bylo, že jsem vyprovokoval jednoho Itala ke běhu a spolu jsme zrychlili na závratné tempo kolem 5:30 min/km. Vydržel asi 2 km a potom řekl, že stačilo. Protože do cíle bylo už jen 3 km, tak jsem se rozhodl, že tempo udržím až to trpkého konce. Na konec, díky tomu že jsem předběhl několik dalších běžců o kolo, se mi povedlo zrychlit do finiše asi v tempu kolem 4:30 min/km. Odmítl jsem nabídnutou židli, dobře vědouc, že zimnice i křeče jsou za rohem a s pomocí Renaty vyrazil hned na pokoj, do sprchy a do postele. Pořadatelé to měli fakt dobře vymyšlený.

Hodnocení mého závodu je v tomto případě jednoduchá věc. Všechno stálo za … to. Ano píši to správně. Celá řada top běžců nedoběhla. Namátkou můžu jmenovat třeba Jonase Buuda, Ukrajince Glyvu, Holovnického a Stepanenka, Maďary Muhariho a Zabariho, Belgičana Decocka nebo Floriana Neuscheandera, což jsou vesměs závodníci s časy pod 7 hodin. Ze všech různých cílů mi v po 30 kilometrech zbyl jeden poslední a to doběhnout do cíle.

Hodnocení závodu celkově mi vychází dost pozitivně. Přes množství DNF závodníků byla úroveň velmi vysoká a skupina běžců z JAR se postarala o důkladné oživení. Pravda je, že jim to úplně nevyšlo a vítězem se stal nakonec Japonec Yamauchi ve vynikajícím čase 6:18:22 a až za ním první Jihoafričan Mthembu, který běžel 6:24:06. Kousek dál potom finišoval Patrik Reagan 6:35:42. Protože mě předbíhali, když běželi do cíle, tak můžu říct, že na stovce můžou vytuhnout opravdu všichni, včetně běžců na čele závodu. V tempu kolem 4:50 mě předbíhal Mthembu a v posledním kole ztratil asi 4 minuty na Japonce. Ovšem ten na posledních kilometrech, také zrovna nesprintoval. Naopak Reagan se dokázal díky rovnoměrnému tempu v posledním kole posunout ze 7. na 3. místo.

Velmi kvalitní výkony padli rovněž v kategoriích veteránského MS. Pro inspiraci uvedu časy vítězů jednotlivých kategorií.

 

35+

40+

45+

50+

55+

60+

65+

70+

75+

Muži

6:43:00

6:45:28

6:44:54

7:17:42

7:16:36

8:40:28

9:16:11

10:47:37

10:56:08

Ženy

7:34:25

7:41:48

8:10:23

9:04:44

7:58:22

-

-

-

-

Výkony pod 11 hodin v kategorii nad 70 a 75, výkon v mužích nad 45 nebo výkon mužů i žen v kategorii nad 55, jsou doslova fantastické.

Odkaz na výsledky.

 

Graf mého tragického tempa

Los Alcazares - mezicasy 2999 image001

 

 

Graf tempa prvních tří běžzů

Los Alcazares - mezicasy 2999 image005

 

Fotky na Rajčeti

 

Komentáře   

 
+2 #4 dao 2016-12-05 08:43
Ahoj,
aktuálně mám 3 týdny odpočinku a potom restart. ;-)

dao

Cituji Vooryy:
Dane, máš v plánu nějakou delší pauzu od běhání, třeba i měsíc? Samozřejmě že tvoje výkony jsou pořád kvalitní, ale dle tvého hodnocení jde vidět, že to není ono.
Vypadá to, že jsou unaveny nejen nohy, ale i psychika. Samozřejmě je to taková neodborná rada, ale možná by ti to mohlo pomoci. Když člověk totiž pořád běhá, ani si pak neuvědomuje, že ho to baví.
Ale samozřejmě trenér bude nejlépe vědět, co s tebou. Pořád ti věřím, že stovku pod 7 prostě ještě jednou dáš, hlavně teď, když máš trenéra. V rychlosti to není, v nepřipravenosti také ne. Prostě to chce odpočinout.
Citovat
 
 
0 #3 Vooryy 2016-12-02 21:16
Dane, máš v plánu nějakou delší pauzu od běhání, třeba i měsíc? Samozřejmě že tvoje výkony jsou pořád kvalitní, ale dle tvého hodnocení jde vidět, že to není ono.
Vypadá to, že jsou unaveny nejen nohy, ale i psychika. Samozřejmě je to taková neodborná rada, ale možná by ti to mohlo pomoci. Když člověk totiž pořád běhá, ani si pak neuvědomuje, že ho to baví.
Ale samozřejmě trenér bude nejlépe vědět, co s tebou. Pořád ti věřím, že stovku pod 7 prostě ještě jednou dáš, hlavně teď, když máš trenéra. V rychlosti to není, v nepřipravenosti také ne. Prostě to chce odpočinout.
Citovat
 
 
+1 #2 Jiří Zelenka 2016-12-02 18:36
Dokončil si a pro nás smrtelniky to sou pořád neskutešný časy.
Citovat
 
 
+1 #1 mapo 2016-12-02 17:00
Uf, sezóna je už u konce a ta příští bude určitě lepší...pěkný fotky jako vždy :-)
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
985034

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images