Dáme si trochu Mozarta

IMG 4919smDo Salzburgu jsem se letos podíval už po páté. Pravda po loňské změně trasy, kdy se závod změnil na plnohodnotný ultratrail a začali se tam rozdávat ITRA  body, jsem si říkal, že už je to naposledy, ale jeden by neměl říkat už nikdy. Mozartova 100 má tu nespornou výhodu, že je kvalifikací pro WSER a letos jsem se v loterii WSER dostal jen mezi náhradníky. Takže další kvalifikace se hodila a navíc v Salzburgu i v okolí je prostě nádherně.

Letos pořadatelé pozvali o několik dalších trailových specialistů více a tak jsem na slavnostní večeři kromě Gábora Muhariho, kterého jsem naposledy viděl loni v Číně, potkal také Tomáše Hudce a Richarda Zvolánka ze Slovenska.

Start závodu byl tradičně v 5:00, tedy přesně při rozednění a hlavní komplikací bylo, že nebyly otevřeny veřejné WC a ty chemické byly jen dva. Mně to vyšlo akorát 5 minut před startem, ale Japonec tam zoufale pobíhal a snažil se využít toho, že mě poznal na večeři k neférovému získání místa ve frontě. Ovšem v zástupu dychtivě čekajících narazil. Jak dopadl popravdě nevím, protože potom jsem ho viděl až na vyhlášení, ale ne na stupních vítězů.IMG 4710sm

Po startu vyrazila čelní skupinka v tempu 4:00, ale to jsem nechtěl zkoušet a tak jsem držel asi na 4:15 a celkem v pohodě kecal s Tomášem. To se změnilo, když jsme vběhli do terénu kolem potoka  Klausbach. Najednou jsem se nějak rozběhl a na druhé kontrole Hofu v mi Renata hlásí, že jsem těsně třetí. Nabral jsem to flašky jonťák a pokračoval ve stíhání. Zatím to totiž bylo běhatelné, sice do kopce z kopce, ale běžet se dalo úplně v pohodě. IMG 4885smOkolo Fuschlesee jsme už běželi ve trojici a na kontrole jsem si jenom vzal novou láhev a pokračoval. Byl to dobrý pocit běžet zase jednou na čele závodu i přesto, že v kopcích na technických sebězích to asi neudržím. Předpověď se naplnila někde kolem 40 km, kde začal první seběh plný kořenů a kamení. Asi jsem už starej, ale to co umí ti opravdoví fousatí ultratrailisti, to je opravdu mimo moje možnosti. Na dalším seběhu kolem profrčel Tomáš s dotazem, co prý mě je. No co asi, prostě dolů mi to neběží. Na kontrole ve Winklu jsem doplnil od Renaty láhev a zásoby a pokračoval někde kolem 6. místa. Furt dobrý. Stoupání na nejvyšší bod Schafberg (1300m) bylo velice nepřijemné, protože mě začaly nesnesitelně bolet prsty v trailových botách, které byly letos doporučeny jako povinné. Při seběhu do Furbergu mě předběhli další tři běžci v čele s Richardem, který se také zeptal co mi je. Pravda vzhledem k IMG 4893smjejich tempu to opravdu vypadalo, že stojím na místě. Dole u krásného Wolfgangsee jsem navíc zjistil, že moje stehenní svaly by si daly pauzu - nejlépe tak na 3 nebo 4 dny. Křeče na vnitřní straně stehen totiž dost nepříjemně tlačily na kolena. Po krásných a rovných 3 km okolo jezera, začalo opět stoupání až do ¾ cílové stanice lanovky na vrcholu Zvolferhorn (550 – 1100m na 4 km). Tam naštěstí bylo občerstvení, protože vedro ve slunečných pasážích bylo za hranicí snesitelnosti. Seběh zpět do Fuschlu mi nepřišel, tak hrozný, asi proto že mě nikdo nepředbíhal. Na kontrole jsem nejvíc ocenil fontánku se studenou vodou. Ta byla asi v permanenci, protože jak mě informovala Renata, běžec přede mnou tam vlezl celej včetně batohu. Fontána byla bohužel jen chvilkový požitek, protože se rozhodně nedalo říct, že se mi běží skvěle. Na druhou stranu do cíle zbývalo už jen 34 km. Po dvou km jsem potkal Vilmu, která si letos udělal výlet v rámci závodu Ultra, který byl na 61 km. Podle toho jak pochodovala to pro ni byl taky velmi silný zážitek.

Na další kontrole v Hofu jsem zjistil nepříjemnou skutečnost, totiž že jsem úplně na sr... Měl jsem problém stát na nohách a dost jsem se rozmýšlel jestli mám pokračovat. Nakonec to zachránila Renata, když vyžebrala kelímek (nejsou standardní součástí OS)  a z potoka na mě lila studenou vodu tak dlouho, dokud mi nebyla zima. Příjemná změna, která mi umožnila pokračovat v závodě. IMG 4916smSice to nemělo s běháním moc společného, ale cíl se přibližoval. Bohužel ještě mě čekal Nockstein s výškou 1000 m a seběh dolů po dřevěných schodech. Kompenzací budiž nádherný výhled na celý Salzburg a vedle stojící Gaisberg. Potom už zbývala jen třešnička na dortu zvaném Mozart 100. Tou je přeběhnutí Kapuzinerbergu (200 metrů stoupání), pouhé 2 km před cílem. Tady jsem udělal chybu, když jsem si dal trochu Redbullu s vidinou křídel a vzápětí se mi udělalo od žaludku ještě hůř než před tím. Do kopce jsem předešel Richarda, který mi oznámil, že má špatný kolena a že 15 km jen pochoduje. No nebyl sám takových jsem potkával celé desítky a to jsem opravdu neběžel zrovna svižně. Poslední schody směrem do Salzburgu mi už připadaly jako Stairway to Haven vlastně Stairway to Hell, když jsem se sunul směrem dolů. Zase mě předběhl chlápek, ale podle čísla to byla pouze štafeta. Závěrečný podchod po silnicí a prodírání mezi turisty směrem ke Kapitelplatz, už by vlastně bylo v pohodě, kdyby mě tam nepředběhl ještě jeden stovkař, když jsem čekal až mě banda Japonců pustí dál. Finišovat o 15. místo jsem opravdu neměl náladu a tak jsem ho nechal užít si ten úspěch a v klidu se IMG 4906smdobelhal na cílový koberec. Cílový čas 12:28:52 je skoro o hodinu horší než loni, ale touha po jeho vylepšení mě opustila někde po 70. km.

Renata už čekala a byl jsem rád, že mi pomohla najít lavičku ve stínu, kde jsem tiše trpěl dalších 30 minut, než jsem si žaludek vyprázdnil v koutku náměstí a byl jsem schopen velmi volnou chůzí dojít pěšky k autu, které bylo asi kilometr daleko. Blbě mi bylo až do noci a tak jsem byl i druhý den poněkud dehydrovaný.

Pokud si chcete užít krásné město Salzburg včetně kouzelného okolí dvou jezer a hromady výhledů, tak můžu Mozart 100 jen doporučit. Ovšem je potřeba počítat s tím, že je to ultratrail s převýšením cca 4300 m a běžci z rovin si to užijí až do dna. 

 

Výsledky

 

Mapa

 

 

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011081

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images