Stromovka - ten starší Pražský maraton

Red Jak psáno v nadpisu šel jsem se proběhnout na Pražský maraton, který není ten "Maraton co se běhá na jaře" na který se všichni v Česku, kteří chtějí poprvé běžet maraton chystají (alespoň podle tisku). Pražský maraton (ten ve stromovce) je maraton s mnohem delší tradicí než PIM a dle mého názoru i daleko zajímavější pro běžce, který preferuje výkon nebo samotný běh před masovým zážitkem v ulicích Prahy.

 

Důvody jsou následující:
  • Velmi pravděpodobně lepší počasí pro výkon než začátkem května
  • Výborné zázemí, které je těsně u startu
  • Poplatek 200 Kč, za nějž kromě změření času, občerstvení každý 5. km ještě dostanete po doběhu sáček se 2 banány, oplatkou, CD a zdarma pivo, polívku, párek a opravdu dobré rohlíky.
  • Rovná rychlá trať
  • Přiměřené množství soupeřů pro naprostou většinu závodníků
  • a nakonec pro ty nejlepší šance vyhrát v kategorii, kterých je docela dost a jsou všechny ohodnoceny stejně (děvčata dostala navíc kytky, ale já jim to přeju :-))) )
Red

Teď něco o průběhu závodu z mého čistě osobního pohledu. Příprava probíhala velmi podobně jako na maraton v Ostravě. Tedy aerobní trénink, který byl tentokrát ještě o pár km delší. Přesněji v sobotu ráno před závodem jsem měl odběháno od pondělí 145 km. Dá se tedy říci, že Stromovka bylo pro mě další trénink i když v tomto týdnu určitě nejrychlejší. Nechtěným zpestřením tentokrát bylo nachlazení se kterým jsem se potýkal od úterka, kdy mě začalo bolet  v krku. Naštěstí další příznaky v podobě teploty nepřišly a náběh na chřipku plynule přešel do rýmy. S kolegou Mildou jsme se domluvily na tom, že na závod se chceme v klidu připravit, takže ve Stromovce jsme parkovali přesně ve 8:40. Přihlášení, nezbytné pozdravy, 2 x návštěva WC, rozklusání a start. Počasí se naštěstí v sobotu značně umírnilo a teplota kolem 5 stupňů s občasnou přeháňkou sice není ideální, ale pro slušný výkon přijatelná. Pro mě to znamenalo obléci trenky, tričko s dlouhým rukávem, dres a pochopitelně nezbytné rukavice.

Red

V prvním kole, které mělo pouhé 2 km se rozhodl užít si první místo Marcel Brož. Tempo bylo ovšem hodně nad jeho možnosti a potom za to platil. Moje tempo bylo zvolené dle minulých týdnů a zdálo se vybrané docela přesně. Od druhého kola jsem začal předbíhat závodníky a bylo to pro mě docela zpestření závodu.  Ve třetím kole jsem si vzal první gel a odskočil si na kraj tratě ulevit. Zároveň jsem, ale začal pociťovat únavu v lýtkách a chodidlech. Trochu jsem dostal strach, že se přece jenom trénink AV začne projevovat v závodní únavě. Překvapivě se mi dařilo tempo držet i v dalších kolech až na poslední tři kola, kdy došlo k mírnému zpomalení. V 7 kole jsem si vzal druhý gel a ten mi vydržel až docíle. Poslední 2 km jsem už začal cítit maštal a našel v sobě dost sil na finální zrychlení i když mě to stálo skok na TF do nebývalé výšky 171.

Finální čas je opět zlepšením mého letošního výkonu na maraton a kdyby by byl běžel tentokrát soupeř na přibližně stejné úrovni, tak by to zlepšení bylo znatelnější než pouhých 7 sekund.

Všem závodníkům, kteří mě povzbuzovali, přestože jsem je předbíhal o kolo děkuji. Je to velmi příjemné. Zároveň jsem se snažil Vám to vrátit fotkou nebo povzbuzením v cíli. Také musím poděkovat paní co mě podávala občerstvení, bohužel nemám její jméno.

Spolucestujícímu Mildovi musím pogratulovat k dalšímu osobáku. Musím si dát pozor, protože při tomto tempu zlepšování by mě mohl do 15 let výkonnostně překonat. :)))

 

 

Na závěr dva grafy, které porovnávají tempo a průměrný tep na třech maratonech ve třech týdnech.

 

Red Red

Fotogalerie

Výsledky

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011158

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images