Běh na Býčí skálu

Běh na Býčí skálu je součástí Brněnské běžecké scény už pořádně dlouho. Dokonce, tak dlouho, že se to běhalo ještě před mým narozením a to už pár let běhám. Dovolím si citovat z propozic: běžíme pro čest a slávu – každý pro to, čeho má míň. A také:
Silní z toho profitujou, slabší mají zážitek. Kdyby náhodou bylo teplo a sucho, tak je to výjimka.

Kdo by mohl takové výzvě a takové nabídce. Jako už několik let předchozích jsem byl puzen v 9:00 v sobotu vyběhnout směrem k Zamilcu, s batohem na zádech. V něm jsem boty, minci pro převozníka, pardon pro pořadatele a náhradní triko. Na startu, jak už je každoročně zvykem, se opět objevilo o pár lidí více než loni. Výstřel poslal do bahna a zimy něco přes 80 běžců a běžkyň na obě tratě. Vzhledem k nulové propagaci a pouze ústnímu podání má tento závod neuvěřitelnou účast. Nechtěl jsem to přepálit a navíc po 7 km rozklusu z Minoritské jsem už opět trochu zatuhnul, takže začátek byl spíše pomalejší. Jeden z mladších orienťáků dravě vyrazil a ještě se díval zpět, kde jsou ostatní. No jo chlapče než se ti starší rozhýbají, tak máš šanci užít si skoro 10 minut pocit vedoucího běžce. U Soběšic jsme mu ten pocit sebrali a ani nevím jak na 15 km uspěl, protože čísla se nevedou a mladé orienťáky zas tak dobře neznám. V každém případě jsme ho předbíhali dva a já v té chvíli ještě nevěděl, kdo se mnou běží. Zjistil jsem to o 5 minut později ve chvíli, kdy už jsme bruslili v bahně pod dráty vysokého vedení a podle nadávání, které se prolínalo s tím mým jsem rozpoznal, že jde o Toma Ondráčka. No alespoň jsem věděl, že mám soupeře na třicítku a ne jenom do Útěchova. Plíce se mi v těchto chvílích snažili opustit hrudník a podkluzující nohy tančili něco jako poslední tango. Skluz - krok - skluz - nadávka - krok a tak stále dokola. Nikdy jsem nepochopil jak můžeme, tak rychle běhat do toho hrozného kopce - asi kouzlo tradic. Hned za Útěchovem, kde jsme se museli zeptat Libora Zřidkaveselého jak to myslel, s tím vtipem o celkem dobré trati, začalo prudké klesání do Adamova. Kdo běžíš poprvé, tak věz, že tento seběh je pekelně dlouhý a rozbité nohy tě pod kopcem ještě musí nésti více než polovinu trati. Tomáš se držel jako přisáté klíště a já mohl jen nadále doufat, že třeba odpadne dříve než bude zpáteční výběh do Útěchova. Dlouhá silnice kolem Staré hutě vedoucí k Býčí skále byla zpestřena akorát ovečkami Punčoškou a Vzteklínem a závodníky, kteří startovali o půl hodiny dříve. Na otočce jsem jako obvykle neobčerstvoval, protože žaludek ještě pracoval na včerejší večeři a já si ho nechtěl rozházet nějakou provokací.

Otočka znamená vždy jednu úlevu. Už jsme za půlkou. Následný mírný seběh po silnici do Adamova je téměř odpočinkem před finálním výběhem do Útěchova, který znamená zakyselení do stavu úplné ztuhlosti. Po prvních 200 metrech se mi povedlo odpoutat od Toma a podlehnout iluzi, že se mu definitivně vzdálím. V prudké zatáčce na odbočce z lesní cesty už jsem se těšil z asi 50 metrového náskoku. Bohužel v Útěchově už jsem ho zase slyšel jak mi dýchá na záda. Náskok byl pryč a před námi seběh dolů až dno Zamilce. Šel jsem na hraně svých možností a to obzvlášť v místě klouzavého bahna, kde se běh změnil v baletní vystoupení jednotky Křeč. Nevím jestli byl Tomáš na tom lépe, ale aspoň mě nepředběhl. Poslední pokus o získání náskoku byl na kousku silnice před prudkou úžlabinou vedoucí na rovinku v Zamilcu. Zase to nevyšlo. Zapomněl jsem si pás od sportesteru, ale tep musel dosáhnout závratné výše, soudě dle hučení v uších. Poslední rovinka na které se mi zdálo, že ubývá světlo. Asi už docházel kyslík. Jediné pozitivum bylo, že cíl byl už jen nepatrný kousek. Tak jsem zkusil finiš jako zamlada. Tom měl naštěstí soucit a nechal mě vyhrát. Bylo to zhruba o prsa, ale maximálně dvojky. Ve výsledcích je to napsáno jako vteřinový rozdíl, ale tolik to určitě nebylo. Než jsem odběhl domů, tak proběhlo vyhlášení. Ivoš Doušek potřásl prvním 6 běžcům rukou a slavnostně mně předal 200 Kč pro vítěze. Věřte, že to byly moje asi nejtvrději vydělané peníze v životě. Ještě, že jsem amatér.

Jinak díky pořadatelům za intenzivní zážitek. Doufejme, že za rok nám opět umožní tohle všechno zažít.

Mezičasy:

Útěchov: 30:03
Býčí skála: 57:46 - 27:43
Útěchov: 1:28:22 - 30:56
Zamilec: 1:54:09 - 25:47

Výsledky zde.

Komentáře   

 
0 #1 Matabeple 2018-08-22 13:29
Centurion Labratories п»їcialis Domperidone Or Motilium Generic 40 Mg Cialis Cheapest Prices Dosage For Cephalexin For Animals
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
986237

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images