Maraton v Třebovicích - Memoriál Jaroslava Dubničky

Red

Ten nejzimnější maraton v letošní zimě proběhl v Ostravě Třebovicích. Byl to memoriál Jaroslava Dubničky a organizace se pro změnu ujali chlapci Milan Celuch a Petr Wala. Kdo by si ovšem myslel, že hlavní ikony Ostravských maratonů Otta Seitl a Ladislav Pastrňák-Sandokan tam nebudou ten by se pochopitelně spletl.

Oba hlavní pořadatelé se ovšem museli snažit. Už proto, že bylo potřeba upravit trať alespoň do podoby, kdy si běžci nemusejí obouvat sněžnice. Dle spolehlivého zdroje známého jako Paparazzi, se skupina běžců a přátel pod vedením Jardy Hrabušky, ve čtvrtek vrhla na sněhové závěje a v těch nejdůležitějších místech nám ostatním proházeli stezku. O zbytek se postaral traktor s radlicí.

Když jsem si v sobotu ráno proklusával trať, tak jsem si říkal "Sněhu je tu dost, ale to půjde". Přesvědčovali mě o tom i borci vyběhnuvší o hodinu dříve, aby si trochu naběhali a stihli ty správné spoje domů. Potkal jsem tam známé sběrače jako András Maczo a Jirka Březina, dále tam byl Brněnský běžec Pepa Holý a mě neznámý běžec, který si číslo schovával. Málem bych zapomněl na Zbigniewa Stefaniaka, který pak dokázal na sněhu absolvovat 3 kolečka za podpory svých berlí. Pokecal jsem s Jirkou a vyrazil na start.

Hlavní pořadatelé se na ten start postavili také. Milan na maraton a Petr na jeho polovinu. První dvě kola se mi běželo opravdu lehce a mezitím stihl dorazit můj pomocník, který má normálně funkci mého otce. Výhodou okruhových závodů je, že máte stále přehled o soupeřích a spoluběžcích, kteří mě navíc často povzbuzovali k lepšímu výkonu. Nevýhodou potom je složité vyhýbání v úzkých místech trati. Další nevýhodou byly tentokrát i obě otočky, jedinou možnou technikou oběhu bylo téměř zastavit a znovu se rozběhnout. Spolu s mírně se zhoršující se kvalitou sněhu a nastupující únavou se z lehkého běhu postupně stávala pořádná dřina. Ve třetím kole jsem si objednal jeden karbosnack modré barvy a v dalším potom kelímek čaje, se kterého jsem většinu umístil na svoje kalhoty. No alespoň jsem si prohřál stehna.

Předposlední kolo potom pro mě znamenalo mírný šok. Na mou další objednávku otec hlásí, že už tam další gel nemám. No asi jsem něco nepostřehl a snědl je v pomatení smyslů, protože jestli si někdo nabídl z mé černé taštičky, která tam byla jediná, tak nevím s čím si ji mohl splést. Zájemcům příště doporučuji ještě malý bílý prášek z boční kapsičky - je to na žaludek a má moc dobrou hořkou chuť.  Zároveň se omlouvám nějakému neznámému donátorovi, protože otec v zoufalé vidině jak upadnu vyčerpáním, sebral jiný gel se stolu vrazil mi ho do ruky. Myslel jsem, že našel jeden s těch mých, kterých si předtím nevšiml, takže jsem ho bez výčitek sežral. Tím bych se chtěl tomu neznámému dárci omluvit a pokud se přihlásí, tak mu příště přinesu náhradní karbosnack. Zároveň pokud by se chtěl ozvat ten neznámý příjemce mých dvou gelů, tak je také rád přijmu zpět. Pravda příště, pokud položím svoje občerstvení do veřejné občerstvovačky, tak je podepíšu raději ze všech stran.

Při náběhu do posledního kola Sandokan hlásí "Makej, to stihneš pod 2:40". No začal jsem makat tak, že se sníh pod odrazy mých bot začal rozpouštět. Bohužel stopky se zastavily na čase 2:40:11. Byla to dřina, ale na druhou stranu, další sněžný maraton si užiju nejdříve za rok. Na závěr poděkování a vůbec. Díky všem pořadatelům za závod, běžcům za atmosféru a povzbuzení, tátovi za občerstvení a počasí za silný zážitek.

Tabulka časů na jednotlivé úseky
Km 5,28 10,55 15,83 21,10 26,38 31,65 36,93 42,20
Čas na úsek 19:40,5 19:29,1 19:45,4 20:13,1 19:47,9 20:30,9 20:43,4 20:02,2
Graf tempa

Red

Odkaz na fotky

 

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011133

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images