Spartathlon – podruhé po stopách Feidipida III.

plaketa
Noční část závodu se opět příliš nevydařila a zřejmě na tom mělo největší podíl letošní horké počasí. 

Třetí část dojmů z letošního Spartathlonu. První část je zde. Druhá část potom zde.

Posledních 38 kilometrů do Sparty se stále běží z kopce. Loni jsem tady byl v pohodě, ale letos se cesta změnila v dosti horké peklo. Oči mě pálily, nestačil jsem se chladit vodou a každou trošku stínu jsem snažil využít na maximum. Jako obvykle se vtíral pocit nekonečně vlekoucího se času. Každý kilometr, každá minuta trvaly věčnost. Podle informace od Ivoše jsem na tom ovšem byl lépe než ti přede mnou. Stále jsem se přibližoval svým soupeřům. Prvního jsem přeběhl asi 20 km před Spartou dalšího během následující půl hodiny a potom jsem už míjel Sylvii. Rychlým máváním rukou se snažila posouvat vpřed, ale reálné tempo hodně přes 6 minut na kilometr. Posledního soupeře jsem minul na jednom z posledních checkpointů. Seběh z kopce se zastavil až asi 6 km před cílem. Zároveň jsem cítil, že už jsem někde blízko hranice svých fyzických možností. Několik kilometrů jsem totiž vodu používal jen vyplachování úst a polévání všech možných částí těla.IMG_2503 Žaludek opět více neumožňoval a já nechtěl přítomným divákům předvádět své noční oblíbené tance. V hustém provozu se ke mně připojila policejní motorka a postupně také několik dětí na kolech. Byl jsem soustředěn na jediné – totiž dostat se do cíle. Odpovídat na povzbuzování diváků, kteří stáli kolem trati, mně dělalo velké potíže, ale snažil jsem se. Poslední checkpoint a už jenom dva kilometry k soše velkého krále. Moje suita se rozrůstala o další dětský doprovod, který začal se svou oblíbenou otázkou, kterou jsem ostatně slyšel za posledních 29 hodin asi 50x. Totiž „Where are you from?“ Většinou jsem jim to rád sděloval, protože ve startovní listině jsem měl stále napsáno Finland, ale teď už jsem to spíše mumlal. Nakonec to pochopily a radostně pokřikovaly v nápovědě divákům „Čechia, Čechia“. Pár metrů před sochou jsem dostal Českou vlajku od Václava, který se navíc chtěl na posledních pár metrech proběhnout se mnou. Renata zatím dělala dokumentaci a Ivoš to pozoroval. Konečně přišel vytoužený okamžik a já se dotknul sandálů krále Leonidase v čase 29:26:39 na 11. místě celkově a 9. místě mezi muži. Na rozdíl od loňska jsem se, ale dost negativně stavěl k pózování s místním politikem, který mi předal červenou trofej a posadil vavřínový věnec na hlavu. V hlavě jsem měl jedinou věc a to rychle pryč ze slunce. Na fotkách mám zavřené oči a dost se šklebím, ovšem pocit štěstí a také úlevy byl maximální.

IMG_2581Následovaly procedury, které jsem znal již z loňska. Tedy umytí nohou a snaha několika žen mi pomoci. Chtěl jsem akorát vodu a hodně ledu. Napřed mě dali do stanu, ale horko byl pro mě nesnesitelné, takže nakonec jsem ležel na lehátku venku. Nabídku infuze jsem přivítal, podle všech příznaků jsem byl dehydrovaný až na hranici únosnosti. Ležel jsem a slastně objímal ledový polštářek, který jsem následně přikládal na ty části těla, které pálily nejvíce. Tekutina, která tekla do žíly sice nepřinášela ten požitek co studené pivo, ale za to jsem se cítil každou chvilku lépe a lépe. Nakonec, když mě propustili, tak jsem s igelitovým pytlem na boty toporně nastoupil do přistaveného taxi, které mě vezlo asi 500 metrů do hotelu, který byl za rohem.

Letošní Spartathlon jsem se pokusil běžet mnohem aktivněji než loni. Prvních 140 km bylo naprosto fantastických. Takhle dobře se mi neběželo snad nikdy. Většinou trpím bolestí svalů už po pár desítkách kilometrů, ale tentokrát nic. Až daleko po metě 100 km začaly křeče ve stehnech a hlavně později ta strašná nevolnost. Bez jídla se dá běžet. Bez vody to bohužel nejde. Zpětně člověk vymýšlí, co se dalo udělat lépe. Přesně samozřejmě nevím, ale určitě by pomohlo, kdybych dal odpočinek hned po prvním zvracení. Možná bych se potom dokázal napít a všechno by vypadalo úplně jinak. Takhle musím opět konstatovat, že šlo o mimořádně silný zážitek a sbírání informací. Letošní ročník také patří oficiálně mezi ty nejtěžší a to kvůli mimořádnému horku. Závod nakonec dokončilo jen 72 běžců z celkového počtu 310, tedy jen asi 23%. Mezi nimi doběhl po třetí i Alexandr Bogi ze Slovenska a to navíc jako nejstarší letošní běžec, který dokončil závod.IMG_2604

Pochopitelně na závěr ještě musím poděkovat svému doprovodu Renatě, Ivošovi i Vaškovi. Potom musím poděkovat svým sponzorům firmám Adidas a Inkospor, také behej.com a Luboši Brabcovi za online zapisování. V neposlední řadě děkuji všem příznivcům a divákům, kteří mi fandili a podporovali na dálku, včetně hluboké noci, kdy normální lidé leží v posteli. Ještě jednomu člověku patří dík a to je Jan Vandendriessche, který pomohl z letošní přihláškou, když to vypadalo, že mě nevezmou.

Výsledky

Statistiky

Záznam z Garmina

Jednotlivé kilometry až do 160 km, kdy jsem vleže odevzdal hodinky, protože hlásily Low batery. Křivka v konci stoupající vzhůru má dva důvody jednak kopec a taky chvíli, kdy tělo došly všechny rezervy.

casy_km

Porovnání 2011 - 2012

Jsou zde porovnány mezičasy z loňska. Žádné překvapení. Jenom, že největší náskok jsem o proti loňsku měl asi 50 minut. Od CP 52 což je 172 km už to bylo jen horší.

dao_rocni

Na časech úseků jsou vidět dramatické rozdily hlavně v nočních hodinách

dao_rocni_mezicasy

Porovnání s prvními třemi závodníky

V tomto měřítku jsou jednotlivé grafy dost blízko u sebe. Podstatné je jak se moje křivka odpoutala od špičky startovního pole

srovnani_cas

Na časech jednotlivých úseků je vidět, že po noční krizi jsem se ráno dostal do tempa, které sneslo srovnání se čelem závodu. 

srovnani_useky

Porovnání počtů závodníků podle pohlaví

Rozdíl mezi počty běžců v cíli je nepatrně lepší pro ženy.

  Muži Ženy Celkem
Startující 275 35 310
V cíli 63 9 72
Procento 23% 26% 23%

Porovnání počtů závodníků dle národnosti

Potvrdila se moje doměnka, že nejvíce bylo Japonců a hned potom jsou Němci.

narod_start_cil

Procentuálně se výsledek Japonců i Němců blíží celkovému průměru doběhnuvších. Což je logické. Lichotivé je, že Česko má v cili 100% závodníků :-).

narod_procento

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
985794

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images