Trénink 15.2. – 21.2.2016: Chvála malých maratonů (a dalších malých závodů)

IMG 0150V sobotu jsem si byl zaběhat v Moravských Budějovicích na maratonu Jana Buly. Už jsem ho běžel asi 4x a pokud se mi to bude hodit do tréninku, tak ho poběžím za rok znovu. Proč o tom píši? Protože mě malé závody baví a je hrozně dobře, že existují. Za pár korun si odběhnete maraton, potkáte se svými podobně postiženými kamarády, poznáte nadšené pořadatele, a když se umístíte ve své kategorii, dostanete ještě navíc láhev vína.

Opravdu nemám nic zásadního proti velkým maratonům typu PIM, ale kdyby to nebylo MČR, tak se asi budu dívat v televizi. Atmosféra malého závodu je také často mnohem příjemnější než hysterické očekávání davu, který má pocit úžasné světové události, protože čtyři hodiny běhal po Praze. Jistě v Budějovicích jsem nedostal žádné tričko ani reklamní letáky. Dokonce ani startovní tašku. Na trati nebyl špalír diváků, jen na otočce dva pánové, kteří dělali rozhodčí a zároveň nás povzbuzovali i přesto, že jim očividně byla zima. Mimochodem, závodníci se navzájem asi pozbuzovali mnohem víc, než na velkém anonymním závodě. Ano běhám velké závody, ale zároveň jsem rád, že existují ty malé, pěkné, osobní a domácí závody, protože to hlavní, tedy běhání, nabízejí přinejmenším ve stejné kvalitě jako ty slavné a velké.

K samotnému běhu se dá říct tolik, že to bylo pocitově lepší než závod v Budějovicích Českých, ale čas byl velice podobný: 2:38:54. Tentokrát ovšem objektivně foukal silný vítr a to se projevovalo na okruhové trati vždy v druhé polovině kola. Ten rozdíl byl ke konci 30 – 40 vteřin v jednom kole. Takže teoreticky jsem mohl zaběhnout třeba o 5 minut líp, ale jak se říká v jednom sprostém vtipu: „prakticky máme doma dvě ku…“. Zdá se, že forma jde nahoru, ale jestli to bude k něčemu, ještě uvidíme.