Trénink 8.8. – 14.8.2016: Letní maratony

IMG 7853Letní maraton není v našich krajích úplně oblíbená disciplína. Důvodem asi bude, že v případě mimořádně chladného léta bude teplota někde přes 20°C, což má do maratonského ideálu daleko. Nicméně mohou se najít důvody proč na letním a případně velmi horkém maratonu startovat. Například jeli maraton formou tréninku na ultra, nebo patříte ke skupině těch, co běhají maraton kvůli čárce, nebo se chcete potkat se svými kamarády a oni jsou zrovna na tomto maratonu, anebo je vám výkon lhostejný a prostě se jdete proběhnout. Co se týče mě, tak platí za A, B i C jen důvod D bych rozhodně zamítl, protože závody nikdy neběhám jen tak. Vždy se snažím zaběhnout, co nejlépe to aktuálně jde, přestože je to limitováno mojí tréninkovou únavou, okamžitým stavem a případným počasím. Vždyť i ten ultra trénink může mít kvalitu a to, že jsem se nadřel je také trénink mojí vůle.

IMG 7988Pokud budu psát konkrétně, tak mým letním maratonem byl letos opět Rajecký maraton a opět jsem se hodně nadřel, ačkoliv letos tomu chyběl punc horkého léta a počasí bylo na srpen téměř optimální. Už po startu jsem se cítil poněkud zatuhnutý, a přestože jsem tempo úzkostlivě držel na 3:40 min/km, tak mně bylo pořád hůř. Už před otáčkou v Čičmanech (kouzelné jméno pro kouzelnou dědinu) mi navíc začalo být nedobře. Byl to můj standard, žaludek odmítal cokoliv ze svého obsahu pustit dál a každým případným hltem čehokoliv se v něm akorát zvyšoval tlak. Protože až do Čičman je stále mírné stoupání, tak po otočce jsem směrem dolů ještě několik kilometrů udržoval rozumné tempo, ale pak mi prostě došlo. Napřed jsem ztratil z dohledu vedoucí dvojici Maďarů a potom mě ještě předběhl Imrich Magyar. Prostě maďarská převaha. Imro mi nakonec nandal více jak kilometr a nepomohlo mi ani povzbuzování Renaty s Čipem na občerstvovačkách. Tlak v žaludku se nelepšil a cílovou bránu s komentátorem Gabem Kováčem jsem uvítal jako velké vysvobození. Čas 2:44:13 a 4. místo v celkovém pořadí byla přiměřená "odměna". Pravé vysvobození přišlo ovšem až asi za 10 minut, kdy se konečně uvolnil tlak v mém žaludku a já ze sebe IMG 7771dostal asi ¾ litru žluté vody. Proč se mi nedařilo? Jedním z důvodů může být, že po minulém týdnu jsem se prostě nemohl dát dohromady. Na Horňácké 25 byli pocity alespoň prvních 18 km úplně jiné. Spousta energie a síly. Tentokrát jsem se celý týden nemohl dostat nahoru, počínaje už pondělním tréninkem, který jsem musel zkrátit. Ovšem pořád jsem si říkal, že to bude zítra lepší. No nebylo. Ještě, že jsme si udělali v neděli výlet po Malé Fatře s parametry 22 km a 1000 m stoupání. K tomu jsme našli pěkných pár praváků a nacpali se borůvkami, což to bylo pěkné zakončení týdne.

Pondělí

Ráno a večer volný běh do práce a zpět
Tempo 10 km + 6 km 3:40/min/km. Pauza 3 minuty.
Celkem 40 km

Úterý

Ráno volný běh do práce - 8 km
Delší běh 35 km

Středa

Volný běh 21 km

Čtvrtek

Volný běh 20 km (pokus o odpočinek)

Pátek

Výklus 12 km

Sobota

Rajecký maraton 2:44:13, 4. místo, 1. místo M40

Celkem za týden 181 km

 

 

 

Komentáře   

 
0 #2 dao 2017-01-29 20:39
Díky

Cituji Daniel Miklošovič:
Našiel som sa tu na fotke z Rajeckého maratónu 2016, už v roku 1992 som tu bežal svoj prvý maratón ako najmladší 18-ročný účastník. Inak, Daniel, práve som dopočúval tvoju audio knihu, veľmi sa mi páčila, želám ešte veľa kilometrov a radosti z behania.
Citovat
 
 
0 #1 Daniel Miklošovič 2017-01-29 13:20
Našiel som sa tu na fotke z Rajeckého maratónu 2016, už v roku 1992 som tu bežal svoj prvý maratón ako najmladší 18-ročný účastník. Inak, Daniel, práve som dopočúval tvoju audio knihu, veľmi sa mi páčila, želám ešte veľa kilometrov a radosti z behania.
Citovat
 

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1011127

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images