Čas na změnu

IMG 7227Abych příliš nenapínal ctěné p. t. publiku, tak na začátku prozradím pointu a pak ji okecám. Takže jsem se propustil z funkce svého trenéra a uvolněnou pozici přijal Pavel Novák, vynikající maratonec, který na rozdíl ode mě dospěl a aktuálně se věnuje především trénování.

Teď k důvodům. Už třetím rokem nejenom, že moje výkonost neroste, ale naopak se zhoršuje. Jasně první námitkou je věk. Ano ten už asi od 25 let pracuje vždy proti vám, ale tím se nedá vysvětlit vše. Proč třeba výkonnost na 10 km nebo půlmaraton mi klesá minimálně, ale od maratonu dál je to fakt mizerný a to hlavně pocitově.

 

Často se v závodech dostávám do únavy a v průběhu roku mi vyjde, tak jeden nebo dva závody. Rozhodně se nedá říct, že bych se flákal. Například letos už mám naběháno více jak 6000 km, a když se měli dostavit výsledky, tak jsem ve Winschotenu sotva doběhl a pro vyčerpání vzdal na Spartathlonu. Pokud bych se vrátil do jara, tak tam to bylo více než střídavé. MČR na 100 km docela ušlo, maraton v Praze také, ale už Comrades nic moc. Dobře se mi běžel MUM a TMMTR, ale potom už taky nic moc. Hodněkrát jsem si říkal, že to chce víc odpočinku a opravdu jsem se o to snažil, ale… Těch „ale“ bývá více, ovšem nejčastěji se vracím k tréninku asi příliš brzy, protože mám pocit, že už musím znovu trénovat. Prostě jsem na sebe málo „tvrdej“.

Druhá věc je, že když jsem před 12 roky začal přidávat na tréninkových objemech, tak se to výrazně projevilo na výkonnosti a to v celém spektru tratí, které jsem běhal. Nejmíň 7 – 8 let to fungovalo výborně a neustále jsem cítil posun. Hodně se to podobalo situaci na začátku mé atletické kariéry, kdy přechod na intenzivní intervalový trénink měl obrovský vliv na moji výkonnost. Bohužel lidský organizmus při stejných impulzech má tendenci stagnovat a v horším případě se výkonnost zhoršuje. To je také důvod, že aktuálně cítím, že potřebuji další nový impulz. Nejlépe takový, který mě posune o kus dál.

Moc se těším na spolupráci s Pavlem, kterého jsem si vybral, protože je za ním vidět poctivá trenérská práce. Doufám, že právě to bude nový impuls a také posun v mé výkonnosti.

Komentáře   

 
0 #7 Mirek Klíma 2016-10-29 17:18
Ať se daří, držím pěsti!
Citovat
 
 
0 #6 Jitka 2016-10-27 11:11
Super! Vezmete to za jiný konec a všechno bude zase OK. Určitě jsi spadnul do nějakých stereotypů - tohle je dobré řešení. :-)
Držím palce.
Citovat
 
 
0 #5 Radek 2016-10-26 20:30
Dane, držím ti palce.
Citovat
 
 
0 #4 Tom 2016-10-26 18:22
Na dlouhybeh.cz jsem četl nějaké tajemné věty o tom, že jedna etapa končí; říkal jsem si, že asi končíš s běháním a budeš už pěstovat rajčata ... no jsem moc rád, že to dopadlo takhle :-). A o té regeneraci: když jsem viděl, jak dáváš Brněnský masakr za 5 hodin, byl jsem si jistý, že Spartathlon (pár dní poté) letos vypouštíš :-).
Citovat
 
 
0 #3 Lubomír P. 2016-10-25 15:06
Souhlasím s Jarkem, bude to problém s nedostatečnou regenerací. Vše tomu nasvědčuje. Na "krátkých" tratím je to ještě v pohodě, ale na ultra vzdálenostech se to tělu už nelíbí. Zajímavý článek ohledně objemů a intenzity tréninků top borců ze Spartathlonu napsal Radek Brunner (ještě před tím letošním).
Citovat
 
 
0 #2 Jarek 2016-10-25 06:14
Ja si myslim, ze hlavni problem je nedostatecna regenerace. Prece jen jsme pred lety obnovovali sily rychleji. S rostoucim vekem se priprav na delsi doby odpocinku.
Citovat
 
 
0 #1 Martin G 2016-10-25 05:59
Dane Pavla ti můžu jen doporučit, spolupracoval jsem s ním rok a padl z toho v mích hektických podmínkách osobák na maraton má můj respekt.
Citovat
 

Plán akcí

Žádné události

Podobné články

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
1010024

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images