Den 8. Granada

Drahokamem Andaluzie je Granada, která se nachází na úpatí Sierra Nevada. Název Granada znamená i granátové jablko. Minulost města, jako ostatně většiny měst jižního Španělska je spojena s muslimským osídlením, které zde začínalo v 8 století a skončilo jako poslední muslimský emirát v roce 1492.

Flickr Suite Plugin ERROR! Connection error: - "it was not possible to access the API call: it was returned an unexpected response status 403 Response: {"stat":"fail","code":95,"message":"SSL is required"}"

Protože jsme campovali, prakticky v Granadě, tak jsme se do města dostali kolem deváté hodiny. Parkoviště jsme našli na Av de la Constitución, které bylo nedalo centra. Směrem do centra jsme si prohlédli nádherný kostel Monasterio De San Jeronimo. Kolem obrovské katedrály, která bylo ovšem ráno zavřená, jsme vyrazili pod hlavní atrakci, kterou je Alhambra. Jak napovídá název je to původně arabská stavba, kterou později částečně předělali křesťanští králové. Cestou na kopec k majestátní stavbě jsme v informacích získali zdarma mapu a pokračovali směrem dovnitř Alhambry. Ze začátku jsme procházeli po nádherných ochozech a navštívili monumentální kruhový Palacio de Carlos V. Poté, když jsme v jedné frontě zjistili, že vstupenky se prodávají úplně jinde, jsme se rychle přesunuli k hlavnímu vchodu do správné fronty. Při rozměrech Alhambry to rozhodně nebyl snadný úkol. Naštěstí na nás ještě vstupenka za 12€ zbyla, protože na den se jich zde vydává pouze 6600. Potom jsme honem šli zpět, abysme se dostali do Palacia Nazaries, který je opravdovým klenotem Alhabry.  Stropy a stěny jsou všude nádherně vyzdobené. Výhledy s oken jsou na Sierra Nevadu a na patia jsou zde rozlehlá a často ozdobená bazénem a fontánami. Zajímavé bylo, že na vstupu jsem si sice mohl nechat batoh, ale musel jsem ho mít ve předu a ne na zádech. Focení bylo všude dovoleno. Z paláce jsme pokračovali prohlídkou navazujících zahrad, kde jsme málem nemohli poznat, že už je podzim. Všechno bylo zelené a spousta rostlin kvetla. Teplota byla kolem 18°C ve stínu, ale slunce příjemně hřálo. V česku by se to dalo považovat za nádherné jarní počasí.

Ze zahrad jsme zamířili do pevnosti Alcazaba, kde se zachovaly pouze hradby a několik věží. Největší je potom Torre de la Vela, odkud je parádní výhled do krajiny. Chtěli jsme ještě zamířit do Generalife, kde se nachází další tzv. letní palác. Začal nás ovšem tlačit čas, takže jsme opustili Alhambru a vyrazili na Albayzín, který je vidět přímo z Alcazaby. Albayzín leží na proti Alhambře a jsou zde kouzelné uličky a zákoutí. Průvodce varuje, že je zde ráj zlodějů, ovšem naše zkušenost je jiná, nejspíše proto, že jsme zde byli mimo sezónu a kromě několika turistů nikoho dalšího nepotkali. Nahoře jsme prohlédli kostel Calogiata del Salvador a pokračovali v vyhlídce Mirador San Nicolás, odkud jsme viděli západ slunce na Alhambrou za kterou byla Sierra Nevada. Odsud jsme zamířili přímo dolů a dostali se až ke Catedrále.

Flickr Suite Plugin ERROR! Connection error: - "it was not possible to access the API call: it was returned an unexpected response status 403 Response: {"stat":"fail","code":95,"message":"SSL is required"}"

Granadská katedrála je skutečně impozatní. Vstup byl za 3,50€ a měli jsme na prohlídku necelou hodinu času. Rozměry, které zvenčí byly obrovské potom vevnitř vypadali téměř neuvěřitelně. Sloupy jakoby bez konce loď se nedala naráz přehlédnout a jednotlivé kaple byly větší než většina běžných kostelů. Od Katedrály jsme zamířili přes tržiště, které se rozkládá v jejím okolí směrem k autu. Po cestě jsme se zcela vyčerpáni stavili na jedno pivko z obligátními tapas, aby jsme to vůbec zvládli.

Po krátkém bloudění uličkami, kdy nás navigace tlačila kamsi přes centrum města, jsme našli kamp asi 10 km od Granady ve městě Zubia. Piza a pivo před spaním byly pěkným zakončením náročného dne.

Fotky - chvilku trvá než se načte seznam

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Statistika

Návštěvníci
3
Články
251
Odkazy
20
Počet zobrazených článků
985759

Dlouhý běh - web jen o běhání

Fotky z Flickeru

Loading script and Flickr images